Facebook Google+ Twitter

Antoni Cybulski apeluje: ogłośmy rok 2016 Rokiem Sienkiewicza

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-09-18 14:40

Po 46 latach pracy na stanowisku dyrektora muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pożegnano pana Antoniego Cybulskiego i do końca 2013 roku zarządza nim jego syn Cezary.


Pożegnanie dyrektora Antoniego Cybulskiego


Za swoją aktywność i pracę dyrektor Antoni Cybulski został uhonorowany chyba wszystkimi nagrodami, z odznaczeniem Kawalera Orderu uśmiechu na czele.
Antoni Cybulski mimo przejścia na emeryturę i zamieszkania na co dzień w odległych Siedlcach, żywo uczestniczy w ruchu sienkiewiczowskim i odwiedza Wolę Okrzejską.Z okazji tegorocznego 21 już zlotu szkół sienkiewiczowskich w maju br. w Gnieźnie Antoni Cybulski wystosował apel, aby rok, 2016 kiedy wypadnie rocznica stulecia śmierci laureata nagrody nobla ogłosić Rokiem Sienkiewicza. Do roku 2016 przygotowuje się od 17 lat, kiedy w 1996 roku parlament nie ustanowił roku 1996 rokiem pisarza. Aby tym razem nie doszło do takiej sytuacji postanowił zintegrować wszystkie szkoły sienkiewiczowskie, aby pomogły w uchwaleniu przez polski Sejm stosownej uchwały. Apel Antoniego Cybulskiego w tej sprawie został odczytany na zlocie w Gnieźnie. Podobny projekt - uczczenia obchodami i uroczystościami artystycznymi w roku 2016 postaci pisarza ma krakowskie Stowarzyszenie Artystyczne i naukowe imienia Henryka Sienkiewicza www.zakochanysienkiewicz.pl

Pamięta też dyrektor Cybulski o ludziach, którzy całe lata, tak jak on, zabiegali o sienkiewicziana i tworzyli ruch zlotów szkól sienkiewiczowskich. Bardzo przeżył tragiczną śmierć 21 lipca br. w Tatrach swojego przyjaciela Jerzego Fijałkowskiego, dyrektora gimnazjum imienia Henryka Sienkiewicza w Ślesinie, organizatora jednego z pierwszych zlotów (3) szkół sienkiewiczowskich w 1996 roku.

Remont dworku w Woli OKrzejskiej

Mimo choroby serca, z którą pan Antoni Cybulski się boryka, stara się być nadal świadkiem dziejów dworku dzieciństwa Henryka Sienkiewicza. Ma niezmienny, rodzinny sentyment do tego miejsca, wielką wiedzę o Henryku Sienkiewiczu i jego rodzinie, którą dzieli się nadal. Tu w Woli Okrzejskiej wraz z żoną Anna Cybulską, emerytowaną nauczycielką miejscowej szkoły i kustoszem muzeum, autorką wielu sienkiewiczowskich publikacji, razem wychowali swoje dzieci, w tym dwóch synów Maćka i Cezarego, którzy są historykami sztuki.

Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zarządza aktualnie jego syn Cezary Cybulski, od lat związany, jako menedżer i wydawca z muzeum, choć w ostatnich latach pracował w banku w Warszawie. Pieniądze, które dyr. Cybulski pozyskał na ten cel jeszcze w 2010 roku pozwoliły zrealizować dyrektorowi Cezaremu Cybulskiemu tegoroczny plan remontu placówki, a konkretnie wymianę wszystkich okien, okiennic, gontów i okienek dachowych. Przywrócono dawną estetykę dworku np. od strony południowej odtworzono dachowe wole oczka. Ta sama ekipa malarzy i stolarzy z lubelskiej pracowni konserwacji zabytków - na zdjęciu 30 lipca w ostatnim dniu remontu - pracowała już przy modernizacji tzw. Chaty Stefana Żeromskiego Nałęczowie, pałacu w Radzyniu Podlaskim, generalnej renowacji teatru starego Lublinie. Modernizacja w Woli Okrzejskiej trwała wiosną i latem br.. Przez cały ten czas muzeum było czynne i przyjmowało codziennie zwiedzających z kraju i zza granicy..

Pożegnanie dyrektora w muzeum było wzruszająca uroczystością i piękną okazją do podziękowań ze strony tych wszystkich którzy z nim współpracowali. W benefisie wzięli udział m. in. Starosta Powiatowy w Łukowie i zarząd powiatu. Wśród wielu nagród, jakie otrzymał w ostatnich latach dyr. Cybulski można wymienić Medal Gloria artis, Kawaler Orderu Uśmiechu, medal św. Łukasza, zasłużony działacz kultury polskiej. W muzeum w Woli zobaczymy fotel bujany, podarek od pracowników muzeum. W wakacje w lipcu 2013 Antoni Cybulski odwiedził muzeum z żona Anną. Cieszył się, że nadal placówkę odwiedzają całe rodziny, grupy wycieczkowe, a ekspozycja jest w dalszym ciągu bardzo profesjonalnie prowadzona. Opuściły właśnie w lipcu mury muzeum - na zdjęciu - kostiumy dziecięce z filmu fab. Wiesława Adamika o małej krakowiance Wandzi Ulanowskiej, która była pierwowzorem Nel z powieści w pustyni i w puszczy. Ten film nawiązywała do dzieciństwa dzieci sprzed stu lat. W narożnym słonecznym pokoju dworku stoi dziś kołyska upamiętniająca fakt narodzin Henryka Sienkiewicza, a z głośników słychać płacz dziecka.

Zwiedzamy Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej


Warto tutaj przyjechać na wypoczynek z rodziną, wśród lasów, lak, pól i stawowo i zwiedzić inne sienkiewiczowskie zabytki, kościół w Okrzei, cmentarz w Okrzei z pomnikiem matki Stefanii (1 września minie okrągła 145 rocznica jej śmierci), kopiec Sienkiewicza, klasztor w Woli Gułowskiej. Przybyło w tej okolicy ostatnio sporo miejsc noclegowych, działają agroturystyczne gospodarstwa m. in. Pani Wandy Denko w woli Gułowskiej nieopodal klasztoru karmelitów, nowozbudowany dom weselny i noclegów 'Dwór Sienkiewicza' w Okrzei, a w sąsiedztwie muzeum w Woli Okrzejskiej działa i służy także grupom zwiedzających jako miejsce posiłków od początku br. Bar 'Królewiec". Tutejsi mieszkańcy są bardzo serdeczni i gościnni dla wszystkich, którym bliskie jej piękno tej podlaskiej ziemi.

***
Rodzina Cybulski położyła wielkie zasługi dla ziemi łukowskiej, mam nadzieję że rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Sienkiewicza w Starostwie Powiatowym w Łukowie zapadną w br.na korzyść jego godnego następcy. Może nawet już taki jest i dobrze sobie w tym roku radzi w Woli Okrzejskiej? Oby tak właśnie było także roku 2014.

Tekst i zdj. Wiesław AdamikNa zdj. Antoni Cybulski ocenia szkody w parku przy muzeum po wichurze w roku 2019, foto Cezary Cybulski. Pozostałe zdjęcia: Wiesław Adamik z pleneru zdjęciowego z kostiumami filmowymi przed muzeum w Woli Okrzejskiej w lipcu 2013 roku
(Wiesław Adamik)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.