Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12828 miejsce

Antoni i Cezary Cybulscy - ojciec i syn w Muzeum Sienkiewicza

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-09-17 15:13

Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zarządza aktualnie jego syn Cezary Cybulski, ale jego ojciec Antoni odwiedził w wakacje 2013 roku placówkę,w której pracował ponad 40 lat.Pożegnanie dyrektora Antoniego CybulskiegoPo 46 latach pracy na stanowisku dyrektora muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pożegnano pana Antoniego Cybulskiego. Za swoją aktywność i pracę został uhonorowany chyba wszystkimi nagrodami, z odznaczeniem kawalera orderu uśmiechu na czele. Antoni Cybulski mimo przejścia na emeryturę i zamieszkania na co dzień w odległych Siedlcach, żywo uczestniczy w ruchu sienkiewiczowskim i odwiedza Wolę Okrzejską.
Rok 2016 rokiem Sienkiewicza


Z okazji tegorocznego 21 już zlotu szkół sienkiewiczowskich w maju w Gnieźnie Antoni Cybulski wystosował apel, aby rok, 2016 kiedy wypadnie rocznica stulecia śmierci laureata nagrody nobla ogłosić Rokiem Sienkiewicza. Do roku 2016 przygotowuje się od 17 lat, kiedy w 1996 roku parlament nie ustanowił roku 1996 rokiem pisarza. Aby tym razem nie doszło do takiej sytuacji postanowił zintegrować wszystkie szkoły sienkiewiczowskie, aby pomogły w uchwaleniu przez polski Sejm stosownej uchwały. Apel Antoniego Cybulskiego został odczytany na zlocie w Gnieźnie.Pamięta też o ludziach, którzy całe lata, tak jak on, zabiegali o sienkiewicziana i tworzyli ruch zlotów szkól sienkiewiczowskich. Bardzo przeżył tragiczną śmierć 21 lipca br. w Tatrach swojego przyjaciela Jerzego Fijałkowskiego, dyrektora gimnazjum imienia Henryka Sienkiewicza w Ślesinie, organizatora jednego z pierwszych zlotów (3) szkół sienkiewiczowskich w 1996 roku.
Odwiedziny w muzeum w Wolim Okrzejskiej


Mimo choroby serca, z którą pan Antoni Cybulski się boryka, stara się być świadkiem dziejów dworku dzieciństwa Henryka Sienkiewicza. Ma niezmienny, rodzinny sentyment do tego miejsca, wielką wiedzę o Henryku Sienkiewiczu i jego rodzinie, którą dzieli się nadal. Tu w Woli Okrzejskiej wraz z żoną Anna Cybulską, emerytowaną nauczycielką miejscowej szkoły i kustoszem muzeum, autorką wielu sienkiewiczowskich publikacji, razem wychowali swoje dzieci, w tym dwóch synów Maćka i Cezarego, którzy są historykami sztuki.Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zarządza aktualnie jego syn Cezary Cybulski, od lat związany, jako menedżer i wydawca z muzeum, choć w ostatnich latach pracował w banku w Warszawie. Pieniądze, które dyr. Cybulski pozyskał na ten cel jeszcze w 2010 roku pozwoliły zrealizować dyrektorowi Cezaremu Cybulskiemu tegoroczny plan remontu placówki, a konkretnie wymianę wszystkich okien, okiennic, gontów i okienek dachowych. Przywrócono dawną estetykę dworku np. od strony południowej odtworzono dachowe wole oczka. Ta sama ekipa malarzy i stolarzy z lubelskiej pracowni konserwacji zabytków - na zdjęciu 30 lipca w ostatnim dniu remontu - pracowała już przy modernizacji tzw. Chaty Stefana Żeromskiego Nałęczowie, pałacu w Radzyniu Podlaskim, generalnej renowacji teatru starego Lublinie. Modernizacja w woli okrzejskiej trwała wiosną i latem br.. Przez cały ten czas muzeum było czynne i przyjmowało codziennie zwiedzających z kraju i zza granicy..Pożegnanie dyrektora w muzeum było wzruszająca uroczystością i piękną okazją do podziękowań ze strony tych wszystkich którzy z nim współpracowali. W benefisie wzięli udział m. in. Starosta Powiatowy w Łukowie i zarząd powiatu. Wśród wielu nagród, jakie otrzymał w ostatnich latach dyr. Cybulski można wymienić Medal Gloria artis, Kawaler Orderu Uśmiechu, medal św. Łukasza, zasłużony działacz kultury polskiej. W muzeum w Woli zobaczymy fotel bujany, podarek od pracowników muzeum. W wakacje w lipcu 2013 Antoni Cybulski odwiedził muzeum z żona Anną. Cieszył się, że nadal placówkę odwiedzają całe rodziny, grupy wycieczkowe, a ekspozycja jest w dalszym ciągu bardzo profesjonalnie prowadzona. Opuściły właśnie w lipcu mury muzeum - na zdjęciu - kostiumy dziecięce z filmu fab. Wiesława Adamika o małej krakowiance Wandzi Ulanowskiej, która była pierwowzorem Nel z powieści w pustyni i w puszczy. Ten film nawiązywała do dzieciństwa dzieci sprzed stu lat. W narożnym słonecznym pokoju dworku stoi dziś kołyska upamiętniająca fakt narodzin Henryka Sienkiewicza, a z głośników słychać płacz dziecka.

Zwiedzamy muzeum w Woli Okrzejskiej


Warto tutaj przyjechać na wypoczynek z rodziną, wśród lasów, lak, pól i stawowo i zwiedzić inne sienkiewiczowskie zabytki, kościół w Okrzei, cmentarz w Okrzei z pomnikiem matki Stefanii (1 września minie okrągła 145 rocznica jej śmierci), kopiec Sienkiewicza, klasztor w Woli Gułowskiej. Przybyło w tej okolicy ostatnio sporo miejsc noclegowych, działają agroturystyczne gospodarstwa m. in. Pani Wandy Denko w woli Gułowskiej nieopodal klasztoru karmelitów, nowo zbudowany dom weselny i noclegów 'Dwór Sienkiewicza' w Okrzei, a w sąsiedztwie muzeum w Woli Okrzejskiej działa i służy także grupom zwiedzających jako miejsce posiłków od początku br. Bar 'Królewiec". Tutejsi mieszkańcy są bardzo serdeczni i gościnni dla wszystkich, którym bliskie jej piękno tej podlaskiej ziemi.
Przez ostatnie dwanaście lat odwiedzałem setki razy Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej jako dziennikarz i zawsze doświadczałem również życzliwości dyrektora Antoniego Cybulskiego. Oby decyzja której klucz znajduje siew gestii Starostwa Powiatowego w Łukowie, przypieczętowała na stanowisku jego następcy w tym muzeum jego syna Cezarego. Wpisali się w podlaski pejzaż jak mało kto.Tekst i zdj. Wiesław Adamik

(Wiesław Adamik)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.