Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23785 miejsce

Antonio Gaudi - Boży architekt

W czasie swojej niedawnej pielgrzymki do Hiszpanii Ojciec Święty, Benedykt XVI dokonał konsekracji świątyni Sagrada Familia w Barcelonie. Monumentalną świątynię zaprojektował Antonio Gaudi. Kim był ten człowiek, przyszły błogosławiony?

Antonio Gaudi / Fot. Wikimedia Comons - wolne zasobyAntonio Gaudi urodził się w Reus, 25 czerwca 1852 roku. Był synem Antonii i Francisca, miał liczne rodzeństwo. Był chorowitym dzieckiem. Cierpiał na reumatyzm przez co rzadko mógł opuszczać dom. To właśnie wtedy rozwinęła się u niego niespotykana wyobraźnia dzięki, której mógł tworzyć tak fenomenalne budowle.

Jako mały chłopiec uwielbiał przebywać na świeżym powietrzu co potem znajdzie odzwierciedlenie w jego podejściu do życia. Przyrodę nazywał"swoją nauczycielką". Później uczęszczał do szkoły prowadzonej przez pijarów w rodzinnej miejscowości.

W wieku 17 lat przeniósł się do Barcelony - zdał maturę i rozpoczął studia na wydziale architektury. Rodzice Antoniego nie byli zamożni, więc aby zapewnić edukację synowi musieli wyprzedać część swoich dóbr. W tamtym czasie przyszły architekt czytał dzieła filozoficzne, lubił chodzić do opery i interesował się chorałem gregoriańskim.

W 1878 roku Gaudi otrzymał tytuł architekta. Rozpoczął pracę zawodową. Na początku kariery brał każde zlecenie - projektował m.in. kioski czy osiedla domków robotniczych. Przełomem w życiu młodego architekta była przyjaźń z Eusebim Güellem, który finansował dla niego bardzo wiele projektów.

W 1883 roku dochodzi do momentu absolutnie przełomowego. Antonio Gaudi rozpoczął budowę największego dzieła swojego życia - bazyliki Sagrada Familia. Jest to budowla przytłaczająca swoim majestatem, a także wielkością i dbałością o każdy nawet najmniejszy szczegół. Budowla nadal nie jest ukończona, chociaż przeprowadzone prace wewnątrz świątyni pozwoliły na jej konsekrację przez Ojca Świętego podczas niedawno zakończonej pielgrzymki.

Dlaczego rzeźbiarz ma zostać błogosławionym?


Wznoszona przez architekta świątynia miała przede wszystkim charakter ekspiacyjny. Gaudi w czasie pracy nad budowlą zrezygnował z wszelkich honorariów oraz życia w przepychu. Całe swoje dochody przekazał na potrzeby ubogich i cierpiących, a także ufundował dla nich w pobliżu kościoła szkołę.

Nie dość na tym. Sztuka, którą uprawiał Gaudi przybliżyła do wiary katolickiej buddystę - Yun Young-Joo. Nawrócony Koreańczyk mówił, że Gaudi ewangelizował świat za pośrednictwem swojej sztuki, a artystów nakłaniał do ciągłego poszukiwania Boga”.

Antonio Gaudi był człowiekiem głęboko wierzącym, o odpowiedniej formacji religijnej, którą otrzymał w szkole. Darzył szczególną czcią Matkę Bożą Miłosierną i był człowiekiem o głębokiej intuicji religijnej, doceniającym wartość modlitwy, poświęcenia i jałmużny. Oddał swój talent na służbę Bogu, pomnażanie Jego chwały.

Proces beatyfikacyjny Antonio Gaudiego rozpoczął się w 2000 roku i jeśli zakończy się pozytywnie grono błogosławionych powiększy się o pierwszego architekta.

Bibliografia:
1. Antonio Gaudi
2. pijarzy.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.