Facebook Google+ Twitter

"Antychryst" jako studium natury człowieka

Nowe dzieło wybitnego duńskiego reżysera Larsa von Triera wzbudziło duże kontrowersje w Cannes. Czy jest się czego bać?

 / Fot. PlakatAntychryst Larsa von Triera jest reklamowany jako thriller psychologiczny. Sam reżyser mówi o nim horror pornograficzny. Jak jest naprawdę? Jak zaklasyfikować nowe dzieło wybitnego duńskiego reżysera?

Film podzielony jest na rozdziały, które poprzedza prolog i kończy epilog. Prolog i epilog zostały zachowane w konwencji czarno-białej z operową muzyką w tle. Widać w tym znaczny wpływ twórczości Andrieja Tarkovskiego.

Zacznijmy od aktorów. W filmie jest ich tylko dwoje. Świetny Willem Dafoe oraz genialna Charlotte Gainsbourg, która otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w tym roku w Cannes. Aktorzy popisali się techniką, ale również swoimi emocjami, które wywierają duże wrażenie na widzach. Od razu można zauważyć, że jest to para aktorów z powołania, którzy nie boją się eksperymentować. Nie wstydzą się swojej cielesności.

Kolejnym atutem filmu są wspaniałe zdjęcia. Anthony Dod Mantle spisał się doskonale. Stworzył świat, który wizualnie cieszy oko. Początkowa sekwencja filmu i ostatnia (Prolog i Epilog) to majstersztyk pod każdym względem. To trzeba zobaczyć, niewiarygodne zdjęcia dodają Antychrystowi niesamowitego klimatu. Chociaż raczej cały film jest utrzymany w spokojnej konwencji, von Trier nie poddaje się stylowi MTV, to ogląda się go nad wyraz przyjemnie. Jeśli odcinanie narządów płciowych może być przyjemne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jarek, jak na kogoś kto przywiązuje tak wielką wagę do "polskiego akcentu" powinieneś jednak pisać "Polaków" poprawnie ;p

Recenzja słaba, zgadzam się z Marcinem. Tomek każdy ma prawo napisać recenzje, ale wiesz, mierz siły na zamiary, bo krytykować także ma prawo każdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację. bardzo przepraszam, ze o tym nie wspomniałem.

Twórcami efektów specjalnych jest polskie studio Platige Image.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja recenzją każdy ma do tego prawo i każdy ma prawo do własnej oceny brakuje mi jednej bardzo istotnej informacji w tej recenzji - i to jest to co kuleje nie tylko w tym temacie ale praktycznie w większości artykułów - akcent polski !!!!!! - czy Tomaszu wiesz o tym że w filmie doskonałe zdjęcia a w szczególności efekty specjalne są tworem 2 polaków. Może warto było o tym wspomnieć - gdyż nie wykluczone że będzie nominacja do Oskara tegoż filmu - takie chodzą słuchy - a może w kategorii efekty specjalne - będą nasi polscy twórcy tychże efektów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem również "mistrzem recenzji", jednak czy to oznacza że nie mogę napisać recenzji jakiegoś filmu? Dla mnie nie są to wyświechtane frazesy i pisałem od serca. Możesz się ze mną nie zgadzać, jednak ta recenzja to moje odczucia i to, że nie jestem dziennikarzem nie daje Ci prawa do zakazu pisania w moim kierunku. Mam prawo jak każdy opisać swoje odczucia towaryszące filmowi.

P.S.
Tak, dla masowego.
Nie tylko dedykacją. Von Trier w ramach promocji Antychrysta często mówił o tym, jak mocno inspirował się twórczością Tarkovskiego. Nie miał na celu wyśmianie jak Ty to ująłeś. Prolog filmu jest idealna kopią filmu "Zwierciadło". Polecam zaznajomić sie trochę z filmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.05.2009 06:54

Sam nie zaliczyłbym się do mistrzów recenzji, ale takie filmy jak "Antychryst" (niezależnie czy się podobają, czy nie) zasługują na lepsze teksty.
Nie chcę spierać się, co do analizy filmu. Natomiast teksty w stylu: "aktorzy popisali sie techniką, ale również swoimi emocjami", "świat, który wizualnie cieszy oko", "zgrabne mieszanie warsztatem", "kontrowersja jaka otacza ten spowity mgłą", czy "tabu zachowań człowieka", to wyświechtane frazesy, które są niezbyt eleganckie językowo i nie niosą za soba prawdziwych treści.
Poza tym formułujesz dyskusyjne tezy:
-wpływ Tarkovskiego? Zasugerowałeś się dedykacją na końcu filmu, ale najprawdopodbniej jest ona tylko kpiną Triera
-nastrój rodem z ZSSR? Mógłbyś wyjasnić dokładniej.
-film nastawiony na masowego odbiorcę? Na pewno nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.