Facebook Google+ Twitter

Antyczne skarby wracają do Egiptu

Wielka Brytania oddała Egiptowi kolekcję składającą się z 25 tys. antycznych skarbów kultury.

4 marzec 2010
agencja AFP

Zapakowane w 83 skrzynie wartościowe przedmioty zostały załadowane do samolotu i poleciały do swojej ojczyzny, powiedział minister kultury, Faruk Hosni. Do kolekcji należą m.in. kamienne siekiery liczące 200 tys. lat jak również gliniane naczynia z siódmego tysiąclecia p.n.e., na których można rozpoznać odciski palców wytwórców. Te zabytki powinny być dopełnieniem kultury Nakady, która uchodzi za jedną z najstarszych cywilizacji.

Zwrot antycznych skarbów poprzedzały długie negocjacje z przedstawicielami uniwersytetu w Londynie, oznajmił generalny konserwator zabytków w Egipcie, Sahi Hawass. Egipt stara się od 2002 roku o odzyskanie swoich dóbr kulturalnych, które na przestrzeni wieków zostały „rozsypane” na całym świecie. W kwietniu, na jednej z międzynarodowych konferencji ustalono, że projekt dotyczący zwrotu zabytków powinien obejmować wszystkie kraje.

Między innymi Wielka Brytania jest w posiadaniu kilku najbardziej cennych skarbów kultury, wśród nich znajduje się
kamień z Rosetty
, którego inskrypcje pomogły w odczytaniu tajemniczych hieroglifów.

źródło: de.new.yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dzisiaj powraca do Egiptu sarkofag, którego wiek przewyższa 3 tysiące lat. Został skradziony z grobowca w Luksorze w 1884roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.03.2010 19:47

Zwiedzając Babilon dowiadujemy się, że prawdziwa Brama Isztar znajduje się w Berlinie w Muzeum Pergamońskim. To tylko jeden z przykładów jak porozrzucane po świecie są dobra kultury B. Wschodu - link Takich i wspomnianych w artykule Małgorzaty przykładów są tysiące, dobrze, że chociaż część tego wraca, do prawowitych właścicieli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa informacja,pozdrawiam ciepłem kominkowym.Na dworze chłód.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.03.2010 19:19

Cały świat rabował wszelakie dobra kultury Bliskiego Wschodu, pozostaje tylko kwestia tego, czy uratowali je przed zniszczeniem, czy była to zwyczajna grabież....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.