Facebook Google+ Twitter

Antydepresyjne tramwaje ruszyły w trasę

Depresja to poważna, ale uleczalna choroba, która dotknąć może każdego. Na linii łączącej Katowice z Chorzowem i Bytomiem przez miesiąc będzie kursował "antydepresyjny" tramwaj edukacyjny. Pojawi się również w Krakowie oraz w Warszawie.

 / Fot. Piotr Glinkowski RMF24Na świecie żyje ok. 120 mln chorych na depresję. Z danych Zespołu ds. Walki z Depresją, działającego przy resorcie zdrowia, wynika, że zmaga się z nią co dziesiąty Polak. Największy odsetek zaburzeń depresyjnych, bo niemal 25 proc., stwierdza się wśród kobiet w wieku 35-44 lat, czyli aktywnych zawodowo i społecznie. Wśród mężczyzn najwyższy odsetek depresji - niemal 15 proc. - występuje w grupie wiekowej między 35 a 44 rokiem życia. Depresja nie wiąże się tylko ze złym nastrojem, ale jest poważną chorobą, którą trzeba leczyć.

Dominuje przekonanie, że chorują na nią ludzie słabi psychicznie, mający za sobą ogromne problemy życiowe. Tymczasem dotyka ona także ludzi sukcesu, mających dobrą pracę i szczęśliwą rodzinę. Jako, że depresja to zaburzenie psychiczne, jest chorobą wstydliwą i nie do końca rozpoznawalną przez osoby na nią cierpiące. Często ludzie nie zdają sobie sprawy z choroby, przenosząc jej skutki na życie rodzinne i pracę. Przy odpowiedniej wiedzy, czerpanej nie tylko od lekarza, ale także poprzez wyspecjalizowane portale internetowe poświęcone depresji, można ją rozpoznać i leczyć.

Jednym ze źródeł poznania zagadnień dotyczących depresji może być czwarta edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji , której częścią jest akcja „Antydepresyjny tramwaj”. Powstała przy współpracy firmy Servier Polska i Fundacji ITAKA . Organizatorzy chcą w dość nietypowy i oryginalny sposób uświadomić społeczeństwu jak bardzo poważna to choroba oraz jak zachować się w jej obliczu. Od 8 lutego edukacyjny tramwaj można spotkać na linii łączącej Katowice z Chorzowem i Bytomiem . Pojawi się również w Krakowie (od 15 lutego) oraz
Warszawie (od 23 lutego). Kursuje także w Gdańsku. Tramwaj łatwo z daleka zauważyć, gdyż jest oklejony banerami informującymi o akcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.06.2010 15:17

Depresja jest straszna, ale nie bierze się z niczego. Zwykle łączy się z samotnością, brakiem własnego miejsca na Ziemi, brakiem hobby - zajęcia, problemami zdrowotnymi (także brakami witamin i związków mineralnych).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorzu, skąd czerpiesz swoje informacje? Właśnie dla osób z takim nastawieniem jak twoje jest taka akcja. Depresja to choroba i bardzo ciężka. Czasem kończy się śmiercią, czyli samobójstwem. Są dwa rodzaje depresji: jedna wynikająca z czynników zewnętrznych, druga wynikająca z czynników wewnętrznych. Jest to takie samo schorzenie jak problemy z sercem czy ze skórą. Dotyczy tylko mózgu. Tak w skrócie i wielkim uproszczeniu: neurony w mózgu zaczynają nieprawidłowo przewodzić sygnały. Tu nie pomoże najlepsza terapia czy rady rodziny czy przyjaciół. A jak działają leki antydepresyjne? Wychwyt zwrotny serotoniny. Ciekawych zapraszam do Wikipedii. Dopiero po terapii lekami, chory jest w stanie przejść psychoterapię i usunąć przyczyny choroby (o ile są one zewnętrzna).
Depresja to nie tylko przygnębienie. Jest jeszcze coś jak choroba afektywna dwubiegunowa. Ale to rozważania na dłuższy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że mnie depresja nie dotyczy ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, to dlaczego specjalisci ograniczają się wyłącznie do psychoterapii?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, chyba to zbyt powierzchowne ujęcie sprawy.
Co pan powie na depresję endogenną?

Komentarz został ukrytyrozwiń

zaraz pewnie zostanę zjedzony żywcem :) ale kwestia "leczenia depresji" to tak naprawdę wymysł firm farmaceutycznych. Depresja ustępuje gdy ustępują jej przyczyny, a nie gdy łykamy cudowne pigułki "na depresję".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.