Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antydepresyjne tramwaje ruszyły w trasę

Anna Zagalska
Anna Zagalska
Depresja to poważna, ale uleczalna choroba, która dotknąć może każdego. Na linii łączącej Katowice z Chorzowem i Bytomiem przez miesiąc będzie kursował "antydepresyjny" tramwaj edukacyjny. Pojawi się również w Krakowie oraz w Warszawie.

Na świecie żyje ok. 120 mln chorych na depresję. Z danych Zespołu ds. Walki z Depresją, działającego przy resorcie zdrowia, wynika, że zmaga się z nią co dziesiąty Polak. Największy odsetek zaburzeń depresyjnych, bo niemal 25 proc., stwierdza się wśród kobiet w wieku 35-44 lat, czyli aktywnych zawodowo i społecznie. Wśród mężczyzn najwyższy odsetek depresji - niemal 15 proc. - występuje w grupie wiekowej między 35 a 44 rokiem życia. Depresja nie wiąże się tylko ze złym nastrojem, ale jest poważną chorobą, którą trzeba leczyć.

Dominuje przekonanie, że chorują na nią ludzie słabi psychicznie, mający za sobą ogromne problemy życiowe. Tymczasem dotyka ona także ludzi sukcesu, mających dobrą pracę i szczęśliwą rodzinę. Jako, że depresja to zaburzenie psychiczne, jest chorobą wstydliwą i nie do końca rozpoznawalną przez osoby na nią cierpiące. Często ludzie nie zdają sobie sprawy z choroby, przenosząc jej skutki na życie rodzinne i pracę. Przy odpowiedniej wiedzy, czerpanej nie tylko od lekarza, ale także poprzez wyspecjalizowane portale internetowe poświęcone depresji, można ją rozpoznać i leczyć.

Jednym ze źródeł poznania zagadnień dotyczących depresji może być czwarta edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji , której częścią jest akcja „Antydepresyjny tramwaj”. Powstała przy współpracy firmy Servier Polska i Fundacji ITAKA . Organizatorzy chcą w dość nietypowy i oryginalny sposób uświadomić społeczeństwu jak bardzo poważna to choroba oraz jak zachować się w jej obliczu. Od 8 lutego edukacyjny tramwaj można spotkać na linii łączącej Katowice z Chorzowem i Bytomiem . Pojawi się również w Krakowie (od 15 lutego) oraz
Warszawie (od 23 lutego). Kursuje także w Gdańsku. Tramwaj łatwo z daleka zauważyć, gdyż jest oklejony banerami informującymi o akcji.

W pierwszym dniu podróży pasażerowie mają możliwość zapoznania się z problematyką depresji, jej przyczynami i objawami. Dla wszystkich przygotowane są materiały edukacyjne, ankieta badająca wiedzę o depresji, oraz dla zainteresowanych kupon upoważniający do skorzystania z bezpłatnych konsultacji lekarskich w wybranych gabinetach. Można również obejrzeć monodramy traktujące o depresji przygotowane przez studentów PWST we Wrocławiu oraz spotkać się z Ambasadorem Kampanii - aktorem Samborem Czarnotą . Z naklejonych na tramwaj plakatów można dowiedzieć się, jak rozpoznać depresję i gdzie szukać pomocy.
W obliczu coraz to nowych problemów pojawiających się na drogach ludzkiego życia depresja staje się coraz częstszą chorobą. Według badań cierpi na nią co dziesiąty Polak, a za dziesięć lat będzie drugą po nowotworach chorobą, na którą będą zapadali Polacy.

Często ludzie odsuwają się do problemu depresji, bojąc się do niego przyznać, albo unikając osób, które ona dotknęła. Konieczne jest więc uświadamianie ludzi w tematyce depresyjnej między innymi przez tego typu akcje, pomagające przełamywać bariery niewiedzy i niechęci ludzkiej. Warto więc skorzystać z przejażdżki „antydepresyjnym” tramwajem, by dowiedzieć się między innymi czy zimowa chandra to tylko przemijające przygnębienie wywołane pogodą czy już początek depresji.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie internetowy czat z lekarzem psychiatrą 23 lutego (w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją) między godziną 12 a 16 na stronie

www.forumprzeciwdepresji.pl

. W tym dniu od godz. 12 do 22 czynny będzie również Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka, pod numerem 022 654-40-41 dyżurować będą lekarze. Telefon działa również przez cały rok w poniedziałki i czwartki od godz. 17 do 20. Dyżurują przy nim lekarze psychiatrzy.

Źródło:

www.forumprzeciwdepresji.pl
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto