Facebook Google+ Twitter

Antykryzysowy plan Hugo Chaveza

Podstawą planu ekonomicznych działań antykryzysowych Wenezueli jest przeznaczenie 100 mld dolarów na inwestycje publiczne, podwyższenie płacy minimalnej o 20 proc. i ograniczenie płac wysokich urzędników.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/03/Chavez141610.jpg/411px-Chavez141610.jpgPrezydent Wenezueli Hugo Chavez przedstawił plan działań antykryzysowych, w którym przeciwstawił się dogmatom neoliberalizmu, przerzucającego koszty kapitalistycznego kryzysu na pracowników. Nie zaproponował więc podwyżki ceny benzyny ani dewaluacji krajowej waluty, czyli boliwara. Zamiast tego, wbrew zaleceniom Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, przedstawił czteroletni plan inwestycji publicznych o łącznej wartości 100 miliardów dolarów. To jedno z najważniejszych posunięć antykryzysowych, mające na celu zapobiegnięcie wzrostowi bezrobocia w Wenezueli.

Budżet państwa na 2009 r. skonstruowany został w oparciu o cenę baryłki ropy naftowej na poziomie 60 dolarów. Aktualnie został on przeliczony w oparciu o cenę 40 dolarów za baryłkę ropy. Aby przeciwdziałać skutkom zmniejszenia wpływów budżetowych, podjęto decyzję o dwukrotnym zwiększeniu zadłużenia wewnętrznego państwa. Taka ochrona gospodarki i jej wzmocnienie w okresie globalnego kryzysu jest możliwe, gdyż aktualne zadłużenie wewnętrzne Wenezueli kształtuje się na bardzo niskim poziomie 4,3 proc. PKB. Dodatkowe oszczędności państwo to uzyska poprzez okresowe oszczędności na płacach wysokich urzędników. Poza tym ograniczone do minimum zostaną koszty budowy nowych siedzib, misji zagranicznych, nadmiernej reklamy, prezentów, a nawet eksploatacji luksusowych samochodów. Dla zrównoważenia budżetu podwyższeniu ulegnie podatek VAT z 9 proc. do 12 proc. Równocześnie dla ochrony poziomu życia społeczeństwa nastąpi wzrost płacy minimalnej o 20 proc. w tym roku. Przeprowadzony zostanie on w dwóch etapach: od maja o 10 proc. i od września o pozostałe 10 proc.

Prezydent Hugo Chavez potwierdził też ostateczną decyzję rządu o nacjonalizacji Banco de Wenezuela. Realizacja tej decyzji spowoduje, że pod kontrolą państwa znajdzie się jedna czwarta sektora bankowego Wenezueli. Utrzymane zostaną wydatki państwa na szkolnictwo, ochronę zdrowia i infrastrukturę. Przy takim podejściu do kryzysu suwerenny rząd suwerennego państwa, niepodporządkowany interesom i dyktatowi międzynarodowych instytucji finansowych ani ponadnarodowych koncernów, jest w stanie działać w interesie pracowników i całego swojego społeczeństwa zamiast przerzucać na nie koszty kryzysu.

Źródło: Trybuna Robotnicza

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Hm, specjalistą od ekonomii nie jestem, ale jakieś szanse na sukces są. Po pierwsze, cena ropy to zmienna bardzo kapryśna, dziś spada, a jutro może zacznie stopniowo rosnąć, co mogłoby wzmocnić skarbiec wenezuelski. Chavezowi pomóc mogą także okoliczności polityczne, o ile będzie dobrze to potrafił rozegrać - na razie jest ,,po stronie" Rosji, Chin czy Iranu jako ten szczekający na USA, ale kto wie? Może przy nowej administracji w Białym Domu kierunek tych relacji zmieni się całkowicie, a Wenezuela stanie się ,,synem marnotrawnym", który na zbliżeniu z USA sporo zarobi. Chavez zagrał va banque, jeśli przegra, to tak jak pisał Fea - zadłuży przyszłe pokolenia jak to często już widziano w Amerycy, chociaż w USA i Wenezueli dwie dekady temu. Ale równie dobrze przy sprzyjających okolicznościach może prześlizgnąć się po tym kryzysie i wyjść z tarczą. Najbliższe lata to pokażą, ja trzymam kciuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie widziano jeszcze na świecie problemu który by został przez socjalizm i rozdawnictwo rozwiązany, za to stworzono ich wiele

i jak bym im nie życzył się to nie zmieni

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fea`raneruial, Kononowiczem się odezwałeś - "niczego ..." ? :)))

Hugo Chavez - jeszcze bez obecności Zbigniewa Z. jako doradcy - dobrze myśli.
A o pomoc Chińczyków nie poprosi, bo swoich ludzi w slumsach ma pod dostatkiem.

Bądź dobrej myśli i życz Wenezuelczykom sukcesu, bo nędza tam okrutna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stefanio "Inwestycje w gospodarkę stworzą nowe miejsca pracy, nastąpi przyrost produkcji i zwiększy się popyt na dobra materialne i usługi, bo ludzie coraz więcej pieniędzy będą skłonni przeznaczać na konsumpcję."

super
o ile to oni będą produkować a nie Chińczycy
bo w innym wypadku to tylko zadłużą swoje dzieci i wnuki nie zostawiając im nic, nie pozostawią im fabryk, dróg, niczego...
konsumpcja jest dobra o ile to ty produkujesz
konsumpcja dla samej konsumpcji kończy się tylko wewnętrznym i zewnętrznym zadłużeniem które ktoś będzie musiał zapłacić i to prędzej niż się wydaje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Matko, niezłe źródło xD "PRL nie był czarną dziurą" xD

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, no, proszę - w tej "gorszej" Wenezueli podwyższają VAT! Aż o 3%! Tragedia! Teraz będą płacić całe 12 % tego podatku! Czy to nie wstyd? Oczywiście te nasze "lepsze" 22%! Opisane, w jak zawsze świetnie dopracowanym artykule wenezuelskie przedsięwzięcia antykryzysowe są logiczne i mądre, na pewno więc będą skuteczne (co przedstawiła w komentarzu Panie Stefania). W przeciwieństwie do niektórych koronowanych władców Europy ośmielam się krzyknąć: CHAVEZ, NIE SIEDŹ CICHO! MOŻE NASI CIĘ USŁYSZĄ I... POMYŚLĄ!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hugo Chavez, zrobił to, czego domagają się nasi niezależni ekonomiści.

Inwestycje w gospodarkę stworzą nowe miejsca pracy, nastąpi przyrost produkcji i zwiększy się popyt na dobra materialne i usługi, bo ludzie coraz więcej pieniędzy będą skłonni przeznaczać na konsumpcję.
A to nakręcać będzie spiralę wzrostu dochodu narodowego .

Nie martw się więc Fea`raneruial,
o Wenezuelczyków; u nas taka polityka też sprawdziłaby się.
Oni mają bogactwa naturalne, a my inwestujmy w mózgi - to też kapitał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak można inaczej i skutecznie!? W trosce o własny kraj, własne społeczeństwo? Artykuł bardzo ciekawie i zwięźle napisany, za co Autorowi daję plusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"podjęto decyzję o dwukrotnym zwiększeniu zadłużenia wewnętrznego" - czyli właśnie zadłużyli swoje dzieci i wnuki oraz "nastąpi wzrost płacy minimalnej o 20 proc." podnieśli koszty pracy co jak wiadomo rozwija gospodarkę szczególnie w dłuższej perspektywie...

każdy ustrój socjalistyczny jest niewydolny i działać może tylko jeżeli jest ciągle zasilany pieniędzmi, mają ropę mają czym zasilać więc puki co może im się jakiś czas udać

Rotert:
"Bowiem naród, zwykli, "szarzy" ludzie, obywatele kraju - są najważniejsi. Nie u nas, niestety." bez jaj dobra?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"i ograniczenie płac wysokich urzędników". To mi się chyba najbardziej podoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.