Facebook Google+ Twitter

Antymateria złapana w pułapkę

Międzynarodowej grupie naukowców pracującej w położonym pod Genewą ośrodku CERN, udało się wyprodukować i uwięzić atomy antymaterii. Wyniki ich eksperymentów publikuje najnowszy numer tygodnika „Nature”.

 / Fot. Wikipedia Commons - repozytorium wolnych zasobówAtom wodoru zbudowany jest z protonu i elektronu, do utworzenia atomu antywodoru potrzebny jest antyproton i pozytron. Naukowcy z laboratoriów na całym świecie całkiem nieźle opanowali wytwarzanie pozytronów, jednak uczeni pracujący w CERN-ie dokonali czegoś znacznie większego.

Udało im się bowiem wytworzyć i uwięzić w magnetycznej pułapce trzydzieści osiem atomów antywodoru na około dwie dziesiąte sekundy. Zatrzymanie atomów było możliwe dzięki schłodzeniu, które spowolniło ich ruch. Żeby uzyskać ten wynik, eksperyment trzeba było przeprowadzić 335 razy.

Program badań nad antymaterią nie jest nowy. W 1995 roku uczonym udało się wytworzyć dziewięć atomów antywodoru, a w 2002 roku udało im się potwierdzić, że można je produkować w większych ilościach. Problemem było to, że wytworzone atomy ulegały anihilacji w spotkaniu ze zwykłą materią w ciągu kilku milisekund.

Naukowcy będą teraz starali się wytworzyć więcej atomów na jeszcze dłużej, żeby móc dokładniej je zbadać. CERN jest jedynym miejscem na świecie, gdzie można
przeprowadzać tego rodzaju eksperymenty.

Istnienie antymaterii przewidział francuski fizyk Paul Dirac w 1931 roku. Materia i antymateria są w zasadzie identyczne, antymateria ma jedna przeciwny ładunek. Kiedy cząsteczki obu materii spotykają się, dochodzi do wybuchu. Uczeni sądzą, że podczas Wielkiego Wybuchu materia i antymateria powstały w równych ilościach, jednak z jakiegoś powodu ta druga znikła, a cały nasz świat jest zbudowany z materii. Eksperymenty wykonywane w CERN mogą znacząco zbliżyć naukowców do wyjaśnienia tej zagadki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jan1
  • Jan1
  • 20.11.2010 11:04

Oby nie przesadzili z tą ilością, bo eksperymentatorzy zbyt szybko na swej drodze spotkają historię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy jestem, jak Arystoteles przyjąłby powyższe informacje :) Antymateria i anihilacja - poetyckie słowa :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.