Facebook Google+ Twitter

Antynoble przyznane. Jakie absurdy doceniono w tym roku?

Nagrody za dziwne, aczkolwiek skłaniające do myślenia badania, zostały przyznane po raz kolejny. Uhonorowano między innymi prezydenta Białorusi. Głośno było również o żukach gnojownikach, krowach i penisie nadgryzionym przez kaczki.

Krowa. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lodz_stoki_krowa_CzechaStr.jpg Zwycięzcy otrzymali nagrodę 10 bilionów dolarów. Chodziło jednak o dolary Zimbabwe, co w przeliczeniu na polską walutę daje jakieś 13 złotych. Kto zasłużył na takie dofinansowanie i z kim musiał się podzielić?

W dziedzinie biologii i astronomii nagrodzono naukowców, którzy dowiedli, że zagubione żuki gnojowniki, kierują się drogą mleczną w powrocie do "domu". W badaniach nad prawdopodobieństwem uhonorowano naukowców, którzy dowiedli, że im dłużej krowa leży, tym pewniejsze jest, że wstanie. Jednak kiedy to już nastąpi, trudno jest określić, po jakim czasie znowu się położy.

Naukowcy z Tajlandii prowadzili badania z zakresu zdrowia publicznego. Nagrodzono ich za raport o leczeniu epidemii amputacji prącia. Techniki przedstawione przez badaczy, nie obejmowały jednak przypadków, gdzie penis został częściowo zjedzony przez kaczki.

Uhonorowany został również Alaksandr Łukaszenka. Pokojowego Ig Nobla otrzymał za wprowadzenie zakazu publicznego klaskania. Nagrodą musi podzielić się jednak z białoruską milicją, która aresztowała jednorękiego mężczyznę... właśnie za klaskanie w miejscu publicznym.

Przełomowego odkrycia w dziedzinie psychologii dokonało kilku śmiałków z Francji i USA. Dowiedli oni, że osoby myślące, że są pijane, przekonane są również o tym, że są atrakcyjne. Czas na medycynę. Okazuje się, że myszy po przeszczepie serca żyją dłużej, gdy słuchają opery.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to uhonorowano amerykańskiego naukowca, który opracował system do usuwania porywaczy z samolotów. Dzięki specjalnej zapadni i zawinięciu w pakunek, przestępca zostaje wyrzucony razem ze spadochronem. Na ziemi mają czekać na niego policjanci.

Włoscy naukowcy odebrali nagrodę w dziedzinie fizyki. Udowodnili, że niektórzy ludzie byliby zdolni biegać po powierzchni wody. Jednak pod pewnym warunkiem. Musiałoby to dziać się na księżycu.

Japończycy z kolei cieszyli się z nagrody z zakresu chemii. Ich badania doprowadziły do wniosku, że proces wywoływania łez u ludzi przez cebulę, jest znacznie bardziej skomplikowany, niż twierdzono przedtem. W dziedzinie archeologii uhonorowano Amerykanina i Kanadyjczyka. Ich badanie zakładało jedzenie (wyparzonej) ryjówki bez żucia, a następnie badanie wszystkiego tego, co zostało wydalone. Celem naukowców było odkrycie, które kości rozpuszczą się we wnętrzu człowieka, a które nie.

Ig Noble, czyli przeciwieństwa nagrody Nobla, przyznawane są od 1991. Laureatami są twórcy badań, których nie powinno się robić albo powtarzać. Dają one jednak do myślenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

"Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to uhonorowano amerykańskiego naukowca, który opracował system do usuwania porywaczy z samolotów. Dzięki specjalnej zapadni i zawinięciu w pakunek, przestępca zostaje wyrzucony razem ze spadochronem. Na ziemi mają czekać na niego policjanci." To już było. Tyle tylko, że porywacze samolotów pasażerskich w USA ponad czterdzieści lat temu wyskakiwali na spadochronach z własnej woli, a policja musiała ich przeważnie dopiero szukać i czasem nie znajdowała. Rabowali pasażerów i załogę, zgarniali okup za samolot na lotnisku, a potem uciekali przez lasy albo na fałszywych papierach, z fałszywą brodą itp. Nie wiem czy powstały jakieś poświęcone im opracowania socjologiczne. Brodaci socjologowie byli wtedy zajęci modą na Indian, próbujących znów wykopać topór wojenny, matematycy (zupelnie nie sprawdzającymi się) modelami komputerowymi rozwoju świata do roku 2200 itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak Panie Chorążewicz Andrzeju... lepiej, pstrykać foty swoich psów i kotów. Tak jest, tawariszu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antynobel w dziedzinie poczucia humoru wędruje do pana Andrzeja. Gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie!Wielkie sukcesy "naukowe" no i jakie splendory!

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uśmiać się można z naukowej kreatywności .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.