Facebook Google+ Twitter

Antysemicki plakat promuje Warszawę. Ratusz się broni: Pokazaliśmy emocje

Warszawski ratusz przygotował kalendarz na 2012 rok, który ilustrują przedwojenne plakaty. Na jednym z nich znalazła się ilustracja: żołnierz tępi szczury, które mają jarmułki z Gwiazdami Dawida. Obrazek opatrzony jest podpisem: "Rozwój broni Polski przed zalewem żydowskim". Ratusz broni się: "Chodziło o to, żeby pokazać emocje w dawnej Warszawie. Nie oszukujmy się, mamy się czego wstydzić".

Kalendarz opatrzony jest wstępem, napisanym przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Jak informuje TVN24, rzecznik ratusza jednak nie wie, czy prezydent widziała rzecz przed jej podpisaniem.

Kontrowersje wzbudził jeden z plakatów, na którym widnieje żołnierz, tępiący szczury. Gryzonie mają pejsy i specjalne nakrycia głowy, jarmułki z Gwiazdami Dawida. Na dole widnieje napis: "Rozwój walczy o dobrobyt Polski, propagując solidarność narodową, pracę i organizację żywiołu polskiego, broni Polski przed zalewem żydowskim, łączy wszystkich Polaków pod hasłem swój do swego po swoje".

Czytaj także: Antysemicki skandal w Krakowie. Zdewastowano pomnik w byłym hitlerowskim obozie w Płaszowie

Rzecznik ratusza tłumaczy, że ilustracje zostały dobrane do kalendarza w taki sposób, aby pokazać dawne emocje i międzywojenną szkołę plakatu. "Nie oszukujmy się, mamy się czego wstydzić, w tym czasie były silne antysemickie ciągoty" - tłumaczy Bartosz Milczarczyk.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

V KOLUMNA
 • V KOLUMNA
 • 01.01.2012 18:17

...ANTYSEMITYZM NIE BIERZE SIE Z NIKAD....TAK JAK ANTYFASZYZM CZY ANTY-COKOLWIEK!!!!!!!!!....REAL TO NAJDOSKONALSZY PROBIERZ ....PRAWDY!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytelnik
 • czytelnik
 • 29.12.2011 14:59

proszę pokazać jedną osobę na stanowisku kierowniczm ,który jest polakiem?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Madu
 • Madu
 • 25.12.2011 12:32

A ja zgodzę się z tlumaczeniami ratusza, bo fakt faktem ten plakat w jakiś tam sposób obrazuje część historii Warszawy i uważam, że nie powinno się tak rozdmuchiwać tej sprawy. Umówmy się, nie wszystkim kierują antysemickie zapędy. Nie w tych czasach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 24.12.2011 13:34

ja bym tylko dodał ze bym chciał te wspomnienia historyczne ocalić od zapomnienia bo to już ostatni ..czas

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 24.12.2011 13:32

mnie sie wydaje ze prof gross tak krytykowany w polsce i to też przez historyków i przez media ma jednak wiele racji i jest bardziej obiektywny niż nasi "historycy" sam kiedyś napisze o pogromie zydów w pilicy w czas wojny i traktowaniu żydów przez uczniów przed i zaraz po wojnie jakie było nastawienie na podstawie opowiadań 90 letniej obecnie kobiety swiadka tamtych wydarzeń także w będzinie w zakładach o produkcji wojennej , o losach żydów ,napewno sa to swiadectwa historyczne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejsce dla takich obrazków jest w wydawnictwie historycznym, a nie w czymś co ma promować Warszawę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Palenie dokumentow i kalendarzy nic nie da. Natomiast drukowanie takich kalendarzy w dniu dzisiejszym przez pania prezydent, jest wymierzone w Polske i Polaków w ramach szerzenia antypolskiej nienawisci.
"Polska to ewenement. Wszystkie liczące się siły polityczne w naszym kraju są życzliwe Izraelowi. Zarówno PO, jak i prawicowe PiS. Przecież świętej pamięci Lech Kaczyński był wielkim przyjacielem państwa żydowskiego. Proszę wskazać inny kraj w Europie, w którym w ostatnim 20-leciu trzech szefów dyplomacji, Meller, Rotfeld i Geremek, było żydowskiego pochodzenia, jeden ma honorowe obywatelstwo Izraela, a obecny ma żonę Żydówkę." (wypowiedź Wladyslawa Bartoszewskiego dla "Rzeczpospolitej" z dnia 23/02/2011)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Domator
 • Domator
 • 24.12.2011 12:08

Warszawski samorząd specjalnie wyciąga rzeczy, których Polacy mają się wstydzić? Czegoś tak głupiego od rzecznika prasowego dawno nie słyszałem... Czego ten człowiek jest rzecznikiem? Nienawiści? Podjudzania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.