Facebook Google+ Twitter

Antysemicki skandal w Krakowie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-13 18:05

Krakowska policja szuka sprawców dewastacji pomnika w byłym hitlerowskim obozie w Płaszowie. Kilka godzin temu, na dzień przed dorocznym Marszem Pamięci ktoś zauważył że na pomniku pojawiły się obraźliwe, antysemickie napisy i zaalarmował Straż Miejską. Sprawę przejęła policja.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Plaszow-obozkoncentracyjny-pomnik.jpgAnna Zbroja z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie poinformowała, że śledczy zabezpieczają ślady i ustalają, kiedy sprawcy zdewastowali pomnik. Anna Zbroja dodała, że zniszczenia są duże, cały pomnik pokrywa farba i napisy.

Stojący na terenie byłego obozu kilkumetrowy pomnik jest poświęcony pomordowanym w Płaszowie podczas drugiej wojny światowej. W obozie pracy, przekształconym później w obóz koncentracyjny ginęli Żydzi, Romowie i Polacy. Jutro, jak co roku z Placu Bohaterów Getta do Płaszowa wyruszy Marsz Pamięci, organizowany w rocznicę likwidacji żydowskiego getta w Krakowie. Marsz pójdzie stałą trasą.

Jego uczestnicy zawsze modlą się przy małym pomniku, poświęconym pomordowanym Żydom znajdującym się obok dużego postumentu. Anna Zbroja dodała, że pochód przebiegnie zgodnie z planem, a porządku będą strzegły patrole policji.

Także pracownicy krakowskiej firmy komunalnej, czyszczący pomnik, zapewniają, że do jutra usuną zniszczenia. W nocy z 13. na 14. marca 1943-go roku hitlerowcy zlikwidowali getto, a jego mieszkańców popędzili z ówczesnego Placu Zgody w Podgórzu do Płaszowa. Marsz Pamięci co roku idzie tą samą drogą. Dzieje więźniów Płaszowa stały się inspiracją do filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

jędrzej
  • jędrzej
  • 26.12.2011 11:07

jeżeli ktoś mysli ze problem antysemityzmu pochodzi z PRL to upadł na głowe te korzenie sięgaja polski przedwojennej co najmniej... tu z okolic olkusza zebrałem troche relacji przed w czas wojny no PRL wtedy jeszcze nie było...na pewno kiedyś to opisze ..

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 24.12.2011 14:51

niestety prof gross tak tępiony w polsce przez historyków i media ma sporo racji i ja bym dużo napisał o pogromie zydów w pilicy i zachowaniach do zydów tuż przed i zaraz po wojnie w zagłębiu dąbrowskim włączonym do rzeszy na podstawie relacji 90 letniej kobiety świadka tamtych wydarzeń pracującej w zakładzie produkcji wojennej w bendinie(będzinie} by tamtych czasów i losy wielu nie przykryło zapomnienie ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, Lesław Adamczyk ma rację. A Henryk ma rację, bo wskazani lansuję ogromne przekręty "koleśiowskie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święta racja. Panie Lesławie, "Polski nie było był PRL..." Wylano dziecko z kąpielą. Nikt nie zastanawiał się, czy coś było dobre, czy złe - komunistyczne - rozwalić! Nasi parlamentarzyści to w większości ludzie pokroju Kononowicza, tyle że nieco bardziej elokwentni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W naszym kraju nie ma świętości, przykład idzie z góry......Wszystko co było wdeptać, zniszczyć...Polski nie było był PRL...i są tego efekty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skandal. Jaką mentalność mają sprawcy tego czynu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.