Facebook Google+ Twitter

Antysemicki skandal w Krakowie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-13 18:05

Krakowska policja szuka sprawców dewastacji pomnika w byłym hitlerowskim obozie w Płaszowie. Kilka godzin temu, na dzień przed dorocznym Marszem Pamięci ktoś zauważył że na pomniku pojawiły się obraźliwe, antysemickie napisy i zaalarmował Straż Miejską. Sprawę przejęła policja.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Plaszow-obozkoncentracyjny-pomnik.jpgAnna Zbroja z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie poinformowała, że śledczy zabezpieczają ślady i ustalają, kiedy sprawcy zdewastowali pomnik. Anna Zbroja dodała, że zniszczenia są duże, cały pomnik pokrywa farba i napisy.

Stojący na terenie byłego obozu kilkumetrowy pomnik jest poświęcony pomordowanym w Płaszowie podczas drugiej wojny światowej. W obozie pracy, przekształconym później w obóz koncentracyjny ginęli Żydzi, Romowie i Polacy. Jutro, jak co roku z Placu Bohaterów Getta do Płaszowa wyruszy Marsz Pamięci, organizowany w rocznicę likwidacji żydowskiego getta w Krakowie. Marsz pójdzie stałą trasą.

Jego uczestnicy zawsze modlą się przy małym pomniku, poświęconym pomordowanym Żydom znajdującym się obok dużego postumentu. Anna Zbroja dodała, że pochód przebiegnie zgodnie z planem, a porządku będą strzegły patrole policji.

Także pracownicy krakowskiej firmy komunalnej, czyszczący pomnik, zapewniają, że do jutra usuną zniszczenia. W nocy z 13. na 14. marca 1943-go roku hitlerowcy zlikwidowali getto, a jego mieszkańców popędzili z ówczesnego Placu Zgody w Podgórzu do Płaszowa. Marsz Pamięci co roku idzie tą samą drogą. Dzieje więźniów Płaszowa stały się inspiracją do filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

jędrzej
  • jędrzej
  • 26.12.2011 11:07

jeżeli ktoś mysli ze problem antysemityzmu pochodzi z PRL to upadł na głowe te korzenie sięgaja polski przedwojennej co najmniej... tu z okolic olkusza zebrałem troche relacji przed w czas wojny no PRL wtedy jeszcze nie było...na pewno kiedyś to opisze ..

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 24.12.2011 14:51

niestety prof gross tak tępiony w polsce przez historyków i media ma sporo racji i ja bym dużo napisał o pogromie zydów w pilicy i zachowaniach do zydów tuż przed i zaraz po wojnie w zagłębiu dąbrowskim włączonym do rzeszy na podstawie relacji 90 letniej kobiety świadka tamtych wydarzeń pracującej w zakładzie produkcji wojennej w bendinie(będzinie} by tamtych czasów i losy wielu nie przykryło zapomnienie ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, Lesław Adamczyk ma rację. A Henryk ma rację, bo wskazani lansuję ogromne przekręty "koleśiowskie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święta racja. Panie Lesławie, "Polski nie było był PRL..." Wylano dziecko z kąpielą. Nikt nie zastanawiał się, czy coś było dobre, czy złe - komunistyczne - rozwalić! Nasi parlamentarzyści to w większości ludzie pokroju Kononowicza, tyle że nieco bardziej elokwentni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W naszym kraju nie ma świętości, przykład idzie z góry......Wszystko co było wdeptać, zniszczyć...Polski nie było był PRL...i są tego efekty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skandal. Jaką mentalność mają sprawcy tego czynu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.