Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

308 miejsce

Apartament a mieszkanie. Czym się różnią te nieruchomości?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-08 16:14

Czym różni się apartament od zwykłego mieszkania? Kilka prostych zasad pomoże nam określić czy daną nieruchomość można nazwać apartamentowcem czy jest to zwykłe mieszkanie.

 / Fot. Wikimedia CommonsRynek prawdziwych apartamentów rozwinął się w Polsce pod koniec lat 90. Już wtedy ceny takich mieszkań były kilkukrotnie wyższe niż ceny mieszkań oddawanych w budynkach o popularnym standardzie. Ale prawdziwy boom zaczął się po wejściu Polski do UE. Wraz z rozwojem rynku budowlanego coraz częściej nadużywa się określenia apartament w odniesieniu do zwykłych mieszkań nowo budowanych przez developerów. Wystarczy przejrzeć oferty dopiero co zrealizowanych lub powstających inwestycji by zauważyć, że określenie apartamenty pojawia się z dużą częstotliwością. Oferty informują o tym, że jest to niepowtarzalna nieruchomość, "apartament". Najczęściej nie spełnia ona elementarnych standardów i odbiega od wyobrażeń o apartamencie.

Każdemu developerowi zależy na posiadaniu „apartamentowca” w swojej ofercie. Inwestycje w budynki apartamentowe to swoista lokomotywa branży budowlanej. Posiadanie w portfelu inwestycji tego rodzaju oferty stanowi dla firmy nie tylko źródło zysków, ale także jest korzystne ze względów marketingowych, ponieważ pozwala dotrzeć do najlepszych klientów rynku nieruchomości, którzy są skłonni zapłacić dwa albo trzy razy więcej za m2 niż klienci kupujący zwykłe mieszkanie.

Normą jest też to, że w kameralnych inwestycjach apartamentowych większość mieszkań sprzedaje się zanim skończy się budowa. Każdy, kto kupuje apartament ma świadomość, że nie tylko zaspokaja swoje potrzeby, ale robi także dobry interes (30-35 proc. apartamentów jest kupowanych przecież w celach inwestycyjnych).

Ale jak stwierdzić czy dane mieszkanie to już apartament?

Słownik mianem apartamentu określa wystawne, przestronne pomieszczenie (XVI w.), w XIX wieku określenie używane w odniesieniu do luksusowego mieszkania lub zespołu pomieszczeń przeznaczonych dla potrzeb jednego użytkownika. Niestety apartament nie doczekał się jednoznacznej definicji. W latach 90. brak luksusowych ofert i brak zamożnego społeczeństwa spowodowały, że pierwsze porządne budynki mieszkalne, szczególnie te gdzie pojawiła się ochrona a mieszkania miały więcej niż 100 m kw., potocznie nazwano apartamentowcami.

Brak skonkretyzowanej definicji nagminnie wykorzystują developerzy. Nazywają tak mieszkania o, co najwyżej, podwyższonym standardzie i w dziwnych lokalizacjach. A powód jest oczywisty - określenie budynku apartamentowcem nobilituje. Inwestycja jest postrzegana przez potencjalnych nabywców jako zdecydowanie bardziej prestiżowa i luksusowa.

Czym więc różni się apartament od zwykłego mieszkania? Kilka prostych zasad pomoże nam określić czy dana nieruchomość można nazwać apartamentowcem czy jest to zwykłe mieszkanie o podwyższonym standardzie. Tak więc:

Lokalizacja

Lokalizacje projektów apartamentowych silnie związane są z historycznymi centrami miast lub obszarami postrzeganymi na lokalnych rynkach jako szczególnie atrakcyjne ze względu na jakość otoczenia, dostęp do terenów zielonych, otoczenie społeczne lub swoistą niepowtarzalność danego miejsca.

Budynki w pewnych dzielnicach nie były i nigdy nie będą apartamentami. Trudno bowiem inaczej wytłumaczyć fenomen Suchanina, Oruni Górnej Zakoniczyna, Gdyni Zachód czy Chwarzna. Ocena atrakcyjności ma przy tym często subiektywny charakter, a duże firmy poprzez sprawnie prowadzone działania marketingowe są w stanie wykreować jako prestiżową prawie każdą lokalizację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.