Facebook Google+ Twitter

Apel: Charytatywny SMS bez VAT

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-15 14:30

Jedną z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych metod wspierania społecznych inicjatyw są darowizny przesyłane w formie charytatywnych SMS-ów.

 / Fot. ScreenZ roku na rok rośnie liczba osób korzystających z tej nowoczesnej i wygodnej formy przekazywania darowizn, w 2002 roku z metody tej korzystało 4 proc., a w 2007 – 26,3 proc. darczyńców.

Równocześnie coraz więcej osób korzystających z tej formy przekazywania wsparcia jest oburzonych faktem, że aż 1/5 przekazanej przez nich darowizny zabierana jest przez skarb państwa, który obciąża wysłane SMS-y 22-procentową stawką podatku VAT. Przykładowo, jeżeli darczyńca za pomocą wysyłanego SMS-a przekazuje jakiejś organizacji kwotę 5 zł, do obdarowanej organizacji trafia nieco ponad 4 zł, prawie złotówkę darowizny w formie podatku VAT zabiera urząd skarbowy.

Od kilku lat środowisko organizacji pozarządowych w Polsce apelowało do rządu, parlamentu, a przede wszystkim do kolejnych ministrów finansów o zniesienie podatku VAT od SMS-ów wysyłanych na cele dobroczynne. Apelował o to również Rzecznik Praw Obywatelskich. Problem ten był przedmiotem dyskusji Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i indywidualnych interpelacji poselskich.

Do dnia dzisiejszego, minister finansów nie zdecydował się jednak na próbę rozwiązania tej kwestii, zasłaniając się ograniczeniami wynikającymi z prawa unijnego. Tymczasem doświadczenia innych krajów członkowskich przeczą tej argumentacji – u naszych czeskich i słowackich sąsiadów już od kilku lat SMS-y charytatywne traktowane są jak darowizna i jako takie nie podlegają opodatkowaniu.

Jesteśmy przekonani, ze budżet państwa nie powinien korzystać z hojności ludzi, którzy w odruchu solidarności z potrzebującymi - przekazują darowiznę na pomoc ofiarom tragedii, opiekę nad niepełnosprawnymi, wykluczonymi czy upośledzonymi, ratowanie zdrowia i życia dzieci i dorosłych, czy ochronę środowiska naturalnego, za pomocą nowoczesnych środków przekazu: telefonii komórkowej czy linii typu audiotele.

Zwracamy się do wszystkich, którym bliska jest idea bezinteresownej pomocy o przyłączenie się do apelu o zmianę interpretacji przepisów opodatkowujących SMS-owe darowizny.

Podpisz petycję

Apel za: Koalicja „SMS bez VAT": Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową Fundacja TVN „nie jesteś sam", Forum Darczyńców, Polski Komitet Narodowy Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, Fundacja POLSAT, Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?", Amnesty International, WWF Polska, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą", Fundacja Świętego Mikołaja, Fundacja Orange, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja PricewaterhouseCoopers "Podaruj siebie", Krajowe Centrum Kompetencji, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", Fundacja Hospicyjna, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko".

smsbezvat.pl

Autor: (tekst apelu przeredagował) Paweł Barański
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie neurokultura.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.11.2009 10:04

popieram. to musi być załatwione

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.