Facebook Google+ Twitter

Apel do Związku Ukraińców w Polsce o potępienie rzezi wołyńskiej

Na konferencji prasowej w Rzeszowie organizatorzy i środowiska wspierające rekonstrukcję „Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” zwrócili się do Związku Ukraińców w Polsce z apelem o potępienie zbrodniczej ideologii OUN UPA.

List otwarty do Związku Ukraińców w Polsce / Fot. screen W dniu 30 lipca br w hotelu Rzeszów odbyła się konferencja prasowa organizatorów rekonstrukcji rzezi wołyńskiej w Radymnie, która odbyła się w dniu 20 lipca „ Wołyń 2013 – 1943 r. o pamięć a nie o zemstę wołają ofiary”. W konferencji uczestniczyli Mirosław Majkowski – Prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X DOK; Andrzej Szlęzak – Prezydenta Miasta Stalowa Wola; a także osoby wspierające organizatorów: Małgorzata Dachnowicz – Prezes Wspólnoty Samorządowej Doliny Sanu; dr Andrzej Zapałowski – historyk, członek Społecznego Komitetu Honorowego Obchodów 70 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich.

W czasie spotkania podsumowano przedsięwzięcie, które okazało się wielkim sukcesem, wzbudziło zainteresowanie w kraju i zagranicą. Mirosław Majkowski, podziękował wszystkim współorganizatorom, rekonstruktorom, harcerzom, członkom Strzelca, służbom i strażom, a także wszystkim organizacjom i osobom, które przyczyniły się do zorganizowania inscenizacji. Rekonstrukcja skupiła w Radymnie kilkanaście tysięcy widzów, którzy wzięli udział w wydarzeniu pomimo wielu negatywnych o niej opinii, rozprzestrzenianych przez niektóre media.

Uczestnicy konferencji przyznali, że rekonstrukcja w zdumiewający sposób przyczyniła się do zainteresowania tematyką ludobójstwa na Wołyniu, co dowodzi ogromnego deficytu informacji na ten temat. Przypomniano, że przez lata poza rodzinami ofiar, ich potomkami nikt nie chciał zajmować się tym tematem na wskutek realizowanej od lat przez władze RP polityki niedrażnienia Ukrainy. Realizatorzy stwierdzili, że przełamali w Radymnie tę trwającą od początku wolnej Polski medialną politykę.

Kluczowym momentem konferencji było przedstawienie przez Małgorzatę Dachnowicz, prezesa WSDS "Listu otwartego do Związku Ukraińców w Polsce", wystosowanego przez organizatorów i środowiska wspierające uhonorowanie ofiar rzezi wołyńskiej w Radymnie. List jest odpowiedzią na dwa listy wysłane do podkarpackich samorządów przez Zarząd Główny Związku Ukraińców w Polsce i Oddział Przemyski Związku Ukraińców w Polsce. W nich zawarte było wezwanie do rezygnacji z rekonstrukcji poprzez powołanie się na zbrodnie dokonane przez Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.