Facebook Google+ Twitter

Apel o dożywianie dzieci w szkołach

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-09-04 22:31

Ponad 2.300 dzieci zje w szkole obiad dzięki akcji „Pajacyk”. Tymczasem z najnowszych badań na temat niedożywienia wynika, że nie dojada aż 880 tysięcy dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

fot. Paweł Nowak/Dzienni Łódzki – Co roku organizujemy konferencję na temat akcji „Pajacyk” na początku września i co roku dziennikarze pytają mnie, czy ta akcja jest potrzebna. Jest i będzie. Musiałby się stać cud, żebym zwołała konferencję prasową i powiedziała, że dożywianie w szkołach nie jest już potrzebne. W społeczeństwie zawsze znajdą się ludzie biedniejsi potrzebujący pomocy – mówiła Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, która wymyśliła program dożywiania.

W tym semestrze ciepły posiłek od „Pajacyka” dostanie 57 szkół w 10 województwach. Największa pomoc trafi do podkarpackiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. PAH wyda na ten cel blisko milion złotych. 50 złotych, które przekazuje darczyńca na rzecz „Pajacyka”, pozwala na dożywianie dziecka przez miesiąc.

– Na tyle pozwalają nam zebrane środki. Posiłki robione w szkolnych stołówkach są o wiele tańsze niż te zamawiane w firmach i dowożone do szkoły. Kocioł zupy wystarczy nie tylko na obliczoną porcję stu talerzy, jak w przypadku cateringu. Panie kucharki często te kilka porcji wlewają jeszcze dzieciom do słoików i one trafiają do domów do młodszego rodzeństwa, które do szkoły jeszcze nie uczęszcza. Jestem za tym, aby nie likwidować szkolnych stołówek - powiedziała szefowa Akcji. Jej zdaniem, wspólny posiłek dzieci w szkole nie tylko pozwala je dożywić. – Z badań wynika, że dwudaniowy obiad jedzony przez dziecko w szkole pozwala mu na lepsze chłonięcie wiedzy. Grupa integruje się też w stołówce – argumentowała Ochojska.

Z badań przeprowadzonych na rzecz akcji „Pajacyk” wynika, że prawie 80 proc. szkół podstawowych i gimnazjów dostrzega u swoich podopiecznych problem niedożywienia. Tylko 1/3 uczniów je posiłek w szkole – o reszcie nie wiadomo, co jedzą, jak często i kiedy. Z tych szacunków wynika, że wciąż 5 procent wszystkich uczniów w szkołach potrzebuje dożywiania. Do szkół i gimnazjów uczęszcza 4 mln 200 tys. dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.