Facebook Google+ Twitter

Apel o krew!

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Saskiej Kępie brakuje krwi. Zapasy Centrum zmniejszają się z dnia na dzień. Z tym samym problemem borykają się banki krwi w całej Polsce!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Saskiej Kępie / Fot. RCKiKRegionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Saskiej Kępie zaopatruje w krew i preparaty krwio- i osoczopochodne 85 szpitali liczących 27 tys. łóżek, mieszczących się w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego. Zapasy Centrum zmniejszają się jednak z dnia na dzień. Dyrektor placówki apeluje o zgłaszanie się do dowolnej placówki nie tylko w Warszawie, ale i na terenie kraju, byleby tylko zminimalizować ryzyko utraty i tak niedużych zapasów.

Jakie są zapasy w Centrum?
Dziś Centrum na Saskiej dysponuje 151 litrami krwi. Prawdziwy problem stanowi brak zapasów krwi z grup ujemnych, B- i AB-.
- Za sytuację bezpieczną uważamy od 250 do 300 litrów krwi w banku. Zapasów jest dwukrotnie mniej, więc apelujemy do wszystkich chcących oddać krew, aby zgłaszali się do placówek nie tylko w Warszawie - mówi dyrektor naczelny Centrum lek. med. Dariusz Piotrowski.

Zmniejszająca się liczba donacji, czyli pobrań krwi, pojawia się zawsze w okresie wakacji. Po pierwsze
młodzi ludzie, uczniowie i studenci, stanowiący największą grupę oddających krew, wyjeżdża poza Warszawę. Dodatkowo większość regularnie oddających krew osób jest na urlopach. Podstawianie autokarów pod miejsca pracy daje minimalne zapasy, są wiec niewspółmierne do potrzeb banków krwi. W okresie wakacyjnym zdecydowanie wzrasta liczba wypadków, zwiększa się tym samym zapotrzebowanie.
 / Fot. PAP/ PIOTR POLAK
Czy istnieje możliwość poprawy tej sytuacji? Czy Centra Krwiodawstwa mają jakikolwiek pomysł na zachęcenie innych młodych ludzi do tego, by chcieli oddawali krew?
- Staramy się dotrzeć do coraz szerszych grup odbiorców, apelując o oddawanie krwi. Wraz z Kuratorium Oświaty w Warszawie doszliśmy do porozumienia w sprawie rozpowszechniania idei krwiodawstwa wśród uczniów szkół gimnazjalnych, średnich i wyższych - mówi dalej dyrektor Centrum na Saskiej i dodaje - Przygotowaliśmy i rozprowadziliśmy w szkołach na Mazowszu film pilotażowy o tym, co może zdziałać dla drugiego człowieka oddana krew. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie zaczną traktować oddawanie krwi jako czyn, który może w przyszłości uratować im życie. Teraz apelujemy o oddawanie krwi przez wszystkich, którzy chcą pomóc! - dodaje.

Gdzie można się zgłosić?
Oprócz stacjonarnych placówek znajdujących się na terenie Warszawy i Mazowsza, takich jak Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Saskiej Kępie 63/75 czy szpital Bielański w Warszawie, możliwe jest także zgłaszanie się do miejsc przystanku ekip wyjazdowych. Lista miejsc, do których przyjadą specjalistyczne karetki, można znaleźć na stronie internetowej rckik.warszawa.com.pl. Warszawiacy będą mogli się zgłosić np. w dniu jutrzejszym do ambulansu podstawionego przy skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej tuż przy KDT. Jutro, czwartek i piątek ambulans, w którym będzie można oddać krew zostanie także ustawiony na Placu Zamkowym w Warszawie.

Więcej niezbędnych informacji na temat krwiodawstwa i banków krwi na Mazowszu dostępnych jest na stronie:
rckik-warszawa.com.pl

Pamiętajmy, że liczy się każda kropla oddanej krwi!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

na II Praski Piknik Rowerowy odbywający się na Gocławiu, to Centrum Krwiodawstwa nie chciało przyjechać - było sporo osób, mogli oddać sporo krwi. Plus za artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Wiem coś na ten temat.
Kiedyś trzy dni czekałam na transfuzję krwi. Dostałam ja w końcu od młodych żołnierzy z rożnych zakątków Polski. Mam grupę RH O "-" i tylko taką krew mogę dostać.
Apel słuszny i potrzebny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.