Facebook Google+ Twitter

Apel o nagrodę im. Sacharowa dla Dalajlamy

Fundacja Inna Przestrzeń działająca na rzecz demokracji praw człowieka, wielokulturowości i tolerancji, w liście do przedstawicieli Parlamentu Europejskiego wnosi o przyznanie Dalajlamie prestiżowej nagrody im. A. Sacharowa

Piątego września Fundacja Inna Przestrzeń, w liście wystosowanym do przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim, zwróciła się o poparcie inicjatywy przyznania Jego Świątobliwości XIV Dalajlamie Nagrody im. A. Sacharowa. - Uważamy, że po licznych deklaracjach padających w marcu i kwietniu oraz przed Olimpiadą, teraz nadarza się odpowiedni moment na działanie, którego pierwszym krokiem może być podkreślenie roli JS. Dalajlamy w rozwiązaniu konfliktu w Tybecie. Szczególnie ostatnia sytuacja pokazała, jak pilne jest podjęcie rzeczowych działań na forach międzynarodowych. Trwającej okupacji, której efektami jest systematyczne prześladowanie Tybetańczyków, prowadzenie polityki wynaradawiania i zagrożenie dla tybetańskiej tradycji i kultury towarzyszy całkowita blokada informacji dotyczących Tybetu - komentuje pan Piotr Cykowski koordynator programu tybetańskiego.

Zdaniem fundacji, przyznanie nagrody Dalajlamie "Będzie głosem sprzeciwu wobec chińskiej machiny propagandowej, która powtarza kłamstwa na temat wydarzeń w Tybecie, utrzymując, że sytuacja jest stabilna, a Tybetańczycy korzystają z pełni swobód religijnych i wolności słowa." - jak napisali w liście.
 / Fot. PAP/EPA/STEVE WOODS

- Parlament Europejski wielokrotnie wzywał do poszanowania Praw Człowieka w Tybecie i nawiązania rzeczowego dialogu pomiędzy władzami ChRL a Dalajlamą, jednak te apele pozostają bez odpowiedzi. Przyznanie nagrody Dalajlamie będzie stanowić wyraźny sygnał dla przywództwa Chin o poważnym podejściu do kwestii Tybetu - dodaje Cykowski.

W piśmie, którego odbiorcami są również marszałek Senatu RP i Parlamentarny, inicjatorzy akcji jako argumenty za przyznaniem nagrody Dalajlamie podają jego wieloletnią pokojową walkę o prawa Tybetańczyków, a także wygłaszane przez niego apele i prośby o dialog społeczny.

Inicjatorzy uważają, że przyznanie nagrody im. Andrieja Sacharowa może sprawić, że chińscy przywódcy rozpoczną rzeczowe rozmowy na temat przyszłości Tybetu; będzie to też wyraz uznania i zrozumienia PE "dla trudnej sytuacji Tybetańczyków w Tybecie".

O tym czy inicjatywa fundacji okaże się skuteczna, przekonamy się w grudniu.
***
Nagroda im. Andrieja Sacharowa przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym w walce na rzecz praw człowieka i wolności. Laureatami nagrody zostają osoby walczące z fanatyzmem, nietolerancją czy prześladowaniem. 10 grudnia, w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1948 r., Parlament Europejski w czasie uroczystego posiedzenia w Strasburgu, przyznaje „nagrodę za obronę praw człowieka”. Nagroda w wysokości 50 tys. euro przyznawana jest od 1988 roku.

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in:
Nelson Mandela - jeden z przywódców ruchu przeciw apartheidowi( system polityczny oparty na segregacji rasowej), laureat Pokojowej Nagrody Nobla
Alexander Dubcek - twórca "socjalizmu z ludzką twarzą"
Kofi Annan i wszyscy pracownicy ONZ
Kobiety w bieli - kubański ruch społeczny kobiet

Andriej Dmietriewicz Sacharow - urodzony w 1921 roku w Moskwie fizyk jądrowy, współtwórca bomby wodorowej, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1975)


Źródła:
http://www.europal.europa.eu
http://www.wikipedia.pl
http://www.ratujTybet.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.