Facebook Google+ Twitter

Apel o pokojową nagrodę Nobla dla Ireny Sendlerowej

Na stronie internetowej Forum Żydów Polskich można złożyć podpis pod listem do Komitetu Noblowskiego w sprawie przyznania Irenie Sendlerowej pokojowej nagrody Nobla.

Nareszcie pojawiła się szansa na uhonorowanie bohaterstwa osoby, która w czasach pogardy dała najpiękniejsze świadectwo. Irena Sendlerowa kierowała Sekcją Pomocy Dzieciom, działającą w ramach Rady Pomocy Żydom – „Żegota”. Ta instytucja polskiego Państwa Podziemnego zajmowała się ratowaniem skazanych na zagładę. Irenie Sendlerowej zawdzięcza życie 2,5 tysiąca żydowskich dzieci, które udało się wyprowadzić z getta i umieścić w polskich rodzinach, klasztorach i sierocińcach.

Warto pamiętać, że w okupowanej Polsce – kraju, który od kilkuset lat był największym w świecie centrum żydowskiej diaspory – Niemcy wprowadzili prawo, na mocy którego za pomoc Żydom karano śmiercią. Zarówno pomagającego, jak i całą jego rodzinę.

Przyznanie pokojowej nagrody Nobla Irenie Sendlerowej stanowiłoby także symboliczny hołd dla polskiego Państwa Podziemnego oraz wielu polskich rodzin zgładzonych za pomoc Żydom.

Gorąco zachęcam do poparcia apelu. Adres strony, na której dostępny jest formularz: http://fzp.jewish.org.pl/nobel.html .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Właśnie, dzięki za podesłanie linku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram! Nie możemy przejść obojętnie koło p. Ireny. Plus za inicjatywę. Otrzymałem potwierdzenie -
*Bardzo dziękujemy za podpisanie listu!*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.