Facebook Google+ Twitter

Apel Poległych w rocznicę powstania SZP. Weterani AK chcą dowartościowania IPN

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała pierwsza wojskowa organizacja konspiracyjna po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę - Służba Zwycięstwu Polski. W 73. rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele środowisk weterańskich i politycznych złożyli podczas Apelu Poległych wieńce pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Apel Poległych / Fot. Łukasz GałkowskiGdy po inwazji hitlerowskiej i sowieckiej w 1939 r. Polska stała w obliczu kapitulacji, zrodziła się idea prowadzenia dalszej walki w podziemiu. Jeszcze przed złożeniem broni przez obrońców Warszawy 28 września, powstały struktury konspiracyjnego państwa polskiego na okupowanych terenach. - Klęska militarna nie odebrała Polakom chęci bycia wolnymi - przypominał podczas apelu prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stanisław Oleksiak. Tak jak wielu rodaków w poprzednich stuleciach, tak i po klęsce w kampani wrześniowej, Polacy chcieli iść "marszem bojowym ku wolności i niepodległości". Wszystkim, którzy w tym marszu byli "wzorem i przykładem", należy się "wdzięczność i szacunek" - mówił Oleksiak i przestrzegał, nawiązując do incydentów w czasie tegorocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego, że "marsz nie może być okazją do gorszących zachowań". - Niepodległość nie ma wymiaru politycznego, a tym bardziej partyjnego - upominał.

Stanisław Oleksiak chce walczyć o to, aby "bohaterski i ofiarny okres" Polskiego Państwa Podziemnego, który komuniści chcieli wymazać ze zbiorowej pamięci Polaków, nigdy nie odszedł w zapomnienie. - Nie można przecenić potrzeby wychowywania przez polskie szkoły młodzieży wyposażonej w odpowiednią wiedzę historyczną, wychowywania w duchu miłości i szacunku do bardzo bogatej i różnorodnej historii ojczystej.Apel Poległych / Fot. Łukasz Gałkowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak zwykle największy problem to ten, że ktoś tam ma tyle co podobno mu się nie należy. Jakby mu się nie należało to by nie miał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.