Facebook Google+ Twitter

Apel Polskiej Akademii Nauk w sprawie GMO

Niecodzienny apel skierowała PAN z związku z niebezpieczeństwem, które w ich ocenie niesie GMO. Eksperci Komitetu Ochrony Przyrody Polskiej PAN podkreślają rzeczywiste zagrożenia dla przyrody i zdrowia jakie przyniesie "uwolnienie" GMO. 9 lutego Sejm ponownie będzie rozważał projekt ustawy o GMO.

 / Fot. Jacek Turczyk PAPPod słowem "uwolnienie" kryje się pozwolenie kontroli i nieprzewidywalną ingerencję w środowisko naturalne. Eksperci uświadamiają, że konsekwencje tego "uwolnienia" będą daleko idące i wpłyną bardziej negatywnie niż jesteśmy w stanie to przewidzieć teraz.

O co chodzi w nowelizowanej właśnie ustawie o GMO - obejrzyj wideo z prac w Sejmie.

Już w latach 90. XXw. na uniwersytecie w Edynburgu zespół dra Árpáda Pusztaia opublikował badania, w których jasno wykazał, że ziemniaki poddane modyfikacjom genetycznym szkodzą nie tylko mszycom, ale również większości innych owadów. Ginie więc niezbędna dla środowiska biedronka, która to w warunkach naturalnych weryfikuje populację mszyc. Dodatkowo szczury karmione tymi ziemniakami przez dłuższy czas (dłuższy niż ten, w którym zwyczajowo bada się oddziaływanie GMO na organizmy je spożywające) miały problemy z układem odpornościowym jak również z rozwojem ważnych organów wewnętrznych.

Najlepsi specjaliści w dziedzinie ochrony środowiska z PAN zwracają też uwagę na to, co stało się w USA. Uprawianie roślin transcendentnych powoduje konieczność używania większej ilości herbicydów niż dotychczas. A te już w znacznym stopniu zanieczyściły środowisko naturalne. Przenikając do jedzenia, wody czy ziemi oddziałują na wszystkie organizmy. Ogromna ilość uczuleń, schorzeń układu pokarmowego itp. ma swoje źródło właśnie w tym "oddziaływaniu". Członkowie PAN akcentują, że "odwrotu" od pomysłu "uwolnienia" GMO dokonały już Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Grecja, Włochy. W tym kierunku podążają Irlandia i Wielka Brytania. Zdziwienie budzi więc fakt naszego zaangażowania we wprowadzenie legalizacji upraw GMO.

Kontrola NIK-u wykazała, iż mimo dotychczasowego oficjalnego zakazu upraw modyfikowanych genetycznie roślin rozrasta się na coraz większą skalę ich nieoficjalna hodowla.

Niedawno we Francji zostały podane do wiadomości wyniki badań Wydziału Biologii Molekularnej Uniwersytetu w Caen pod kierownictwem prof. Gilles-Erica Seraliniego, które jednoznacznie wskazują na szkodliwość GMO. Zatrucia, poronienia, problemy z płodnością wśród badanej populacji pracowników plantacji modyfikowanych roślin w Ameryce Południowej odznaczały się wręcz "epidemiologicznym" rozmiarem.

Apel PAN pojawia się przed kolejnym czytaniem projektu ustawy w sprawie GMO, które będzie miało miejsce 9 lutego.

To nie UE zmusza nas do akceptacji upraw GMO czy zamierza nas obłożyć karami za wprowadzenie zakazu. Wiem to z odpowiedzi pana Stavrosa Dimasa, komisarza ds. środowiska w UE na list posła PE pana Janusza Wojciechowskiego w tej sprawie. Niestety, zwykły obywatel nie dostanie informacji na ten temat. A przez to społeczeństwo wie tylko to co mu się powie. Wygodne dla kontrolowania opinii publicznej.


Dla zainteresowanych do poczytania: LINK jak również LINK

Zapraszam do obejrzenia :
Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (7):

Sortuj komentarze:

GMO naukowcy na łasce koncernów http://www.doorg.info/2010/02/15/gmo-naukowcy-na-lasce-koncernow-spoleczenstwo-na-lasce-mediow/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super duży plus ode mnie za twoje artykuły o GMO ,temat bardzo ważny ,przecież chodzi o nasza przyszłość ,a tak bardzo lekceważony czy wręcz ukrywany przed opinia publiczna .
Mimo zakazu jaki oficjalnie jest w Polsce uprawy GMO corocznie powiększają swoje terytorium i to jest straszne - niby jest prawo ,a jakby go nie było.
Kiedyś wygrzebałam w sieci zezwolenia dla firm na import modyfikowanej soi i kukurydzy na pasze dla zwierząt ,postaram się jeszcze raz to wyszukać i wkleić linka.
Zastanawiają mnie tez kary ze strony unii jakimi straszą nasi politycy .Za co te kary ,skoro uprawy są i import tez jest ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.doorg.info/2009/03/31/batalia-o-polske-wolna-od-gmo-przeglad-aktualnej-sytuacji/

Komentarz został ukrytyrozwiń

dokładnie ten sam temat podjął niedawno jeden z naszych posłów-Robert Telus na łamach prasy lokalnej. Jednak jakieś 'ŚWIATŁE UMYSŁY" skrytykowały go, powołując sięmin na USA, gdzie rzekomo wszyscy jedzą GMO i są mega-zadowoleni, zapomniał jednak dodać,że są tez mega-chorzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze że ktoś o tym pisze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Boją się tego paskustwa rolnicy prowadzący ekologiczne gospodarstwa i ludzie z różnymi tzw. skazami... Do innych wiedza i może nawet już nie obawa przed, a strach dotrze. Oby nie było za późno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.