Facebook Google+ Twitter

Apel Smoleński w Starachowicach

We wtorek 10 sierpnia, przy Krzyżu Katyńskim w Starachowicach odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej.

Apel Smoleński w Starachowicach / Fot. Małgorzata PruśCztery miesiące po katastrofie smoleńskiej, w której obok Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii zginęła elita naszego narodu, przy Krzyżu Katyńskim w Starachowicach, podobnie jak w kilkudziesięciu podobnych miejscach w Polsce, odbyła się uroczystość upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń.

Inicjatorem spotkania, w którym wzięło udział blisko dwustu mieszkańców naszego miasta, był starachowicki poseł Krzysztof Lipiec.

Modlitwę za wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej poprowadził ksiądz dziekan Józef Domański.
Głównym punktem uroczystości było odczytanie przez Piotra Tutalaka tekstu Apelu Smoleńskiego. W treści Apelu czytamy m.in.: „Naszym obowiązkiem, wobec poległych i przyszłych pokoleń, pozostaje wyjaśnienie wszystkich przyczyn tragedii 10 kwietnia. Musimy Apel Smoleński w Starachowicach. / Fot. Małgorzata Pruśdomagać się znalezienia odpowiedzialnych za narażenie życia głowy państwa polskiego i towarzyszących mu osób. Domagajmy się rozliczenia tych wszystkich, którzy odmawiając prezydentowi prawa do uczczenia poległych w Katyniu, doprowadzili do tego, że nie zapewniono mu należnych środków bezpieczeństwa. Niech winni tej tragedii staną przed sądem, kimkolwiek są i jakiekolwiek sprawują funkcje, a wszyscy, którzy ich osłaniają niech odejdą z życia publicznego. Brońmy honoru i czci poległego Prezydenta. Żądajmy rozliczenia tych, którzy szkalowali i szkalują jego dobre imię”.

Apel Smoleński w Starachowicach / Fot. Małgorzata PruśTreść Apelu została odczytana tego dnia w kilkudziesięciu miejscach w Polsce podczas podobnych uroczystości.

Zwracając się do zgromadzonych przy Krzyżu Katyńskim, Poseł na Sejm RP, Krzysztof Lipiec, powiedział, że: „obowiązkiem żyjących jest nie tylko pamięć o zmarłych, ale także domaganie się prawdy o wszystkich okolicznościach ich śmierci i to bez względu na to, jak gorzka może być ta prawda. Ogłoszenie w dniu dzisiejszym, w wielu miejscach naszego kraju, w tym także w Starachowicach Apelu Smoleńskiego nie jest i nigdy nie będzie wyrazem niechęci, czy też nienawiści do kogokolwiek. Jest to głos domagający się prawdy, bo tylko na prawdzie możemy budować przyszłość naszej Ojczyzny”. W swoim przemówieniu Krzysztof Lipiec poinformował także, że dziesiątego dnia każdego miesiąca będzie inicjował działanie mające upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej i umożliwić wszystkim poznanie całej prawdy o tym tragicznym wydarzeniu.

Chwilą szczególnej zadumy i refleksji był moment, kiedy Lucjana Elżbieta Nowak wyrecytowała wiersz o śmierci prezydenta Kaczyńskiego, który powstał kilka dni po tym tragicznym wydarzeniu. W tak szczególnej atmosferze, Lidia Dziura i Adam Krupa odczytali listę 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. W tym samym czasie uczestnicy uroczystości składali wiązanki kwiatów i zapalali znicze przez Krzyżu Katyńskim.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz błogosławieństwo księdza dziekana Józefa Domańskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Specjalnie dla Pana Redaktora Krzysztofa pozwoliłem sobie dodać jeszcze dwa zdjęcia, na których widać "trochę" więcej uczestników uroczystości. Nie to jest jednak w tej informacji najważniejsze, ponieważ nie organizuje się takich przedsięwzięć dla frekwencji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.08.2010 16:38

Wszystkich nas czeka Sąd Boży. Widać duży pośpiech apelujących. Niech raczą zauważyć, że Świętej Pamięci Lech Prezydent Kaczyński dysponował całym sztabem ludzi, swoją kancelarią i osobistymi "borowikami". Czego się spodziewaliście nadgorliwi, że Donald Tusk swoją piersią będzie chronił prezydenta? czy tak trudno zrozumieć, że w setkach katastrof lotniczych, jakie się zdarzają - w 90% przyczyną jest błąd pilota połączony z trudnymi warunkami?
Ale widać dla niektórych igrzyska są ważniejsze.
Co to za stwierdzenie, że "naszym obowiązkiem wobec poległych jest wyjaśnienie ...osądzenie" Waszym obowiązkiem jest zachowanie ciszy nad trumną, z której prezydent niestety już do Was nie wyjdzie. Waszym obowiązkiem jest uszanowanie powagi sytuacji i zachowanie żałoby w sercach. Nic więcej. O jakich należytych środkach bezpieczeństwa jest mowa??? Dlaczego z góry zakładacie, że są winni tej tragedii. A jak będziecie się czuli, kiedy nie daj Boże okaże się, że to sam prezydent był winny tej tragedii? Też postawicie go przed sądem??? W jaki sposób chcecie bronić czci i honoru zmarłego, a nie poległego prezydenta???
Kto waszym zdaniem odbiera honor i cześć zmarłemu prezydentowi??? Ludzie - opamiętajcie się. W Polsce nie ma wrogów, nikt nie czyha z zamachem na nikogo. Więcej miłości bliźniego, jak naucza wiara chrześcijan. Chrześcijanin nigdy nie domaga się zemsty. Dziwię się bardzo, że kapłani pod takim absurdalnym apelem też się podpisali.
A co do comiesięcznego upamiętniania - przypomnę panu posłowi, że 2 kwietnia 2005 roku zmarł Największy Polak Jan Paweł II, nasz Papież. Nie słyszałem jakoś, aby w Starachowicach lub gdziekolwiek poza Krakowem, Wadowicami i Częstochową (przepraszam, jeśli przeoczyłem inne miejsca) odbywały się comiesięczne celebrowania pamięci o naszym wspaniałym rodaku. Zasługi prezydenta Kaczyńskiego są niczym w porównaniu do zasług Papieża JP II. Opamiętajcie się "chrześcijanie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze zdjęcia widać, że frekwencja nie była powalająca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.