Facebook Google+ Twitter

Apelujemy: Godność się nie starzeje!

„Proszę zadzwonić po pogotowie, może jeszcze panią uratują” – usłyszała od lekarki przez telefon 89-letnia pani Henryka, gdy zadzwoniła do przychodni po pomoc.

„Nosze! Będziemy jakiegoś starucha brać” – rzucił ratownik medyczny przyjeżdżając na wezwanie do 90-latka do DPS-u w Szczecinie.

Odmowa dostępu do opieki medycznej, lekceważące i przedmiotowe traktowanie, brak poszanowania dla autonomii, nierespektowanie prawa do prywatności i intymności, zwracanie się do osób starszych w sposób protekcjonalny czy infantylizujący – to tylko niektóre z przejawów pogwałcania podstawowego i niezbywalnego prawa każdego człowieka do poszanowania godności, z którymi na co dzień spotykają się osoby starsze.

 / Fot. mali bracia Ubogich- Nie możemy się na to godzić - mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”- dlatego w tym roku, przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych apelujemy o szczególną ochronę i poszanowanie godności osób starszych.

Apel Stowarzyszenia można podpisać na stronie http://www.malibracia.org.pl/godnosc

- Nasza apel to reakcja na systematycznie docierające do nas sygnały pogwałcania godności starszych ludzi – mówi Barbara Boryczka, prezes Stowarzyszenia – Sygnały mocno niepokojące w przypadkach, gdy dopuszczają się ich osoby i instytucje wyznaczone do tego, by pomagać seniorom; szczególnie przykre, gdy ich ofiarą padają ludzie samotni, niemający wsparcia w rodzinie, żyjący w izolacji, niesamodzielni, tacy jak nasi podopieczni.

- Moja podopieczna ma ponad 89 lat, nie wychodzi z domu - mówi Agnieszka, wolontariuszka Stowarzyszenia - W ubiegłą sobotę musiało być naprawdę źle, skoro zadzwoniła z prośbą o pomoc do swojej przychodni. Trudno mi sobie nawet wyobrazić, co poczuła usłyszawszy słowa “Proszę zadzwonić na pogotowie. Może jeszcze panią uratują”.

Maria, doświadczona psycholog: - Odwiedziłam pensjonariuszkę DPS-u, panią Krystynę, w porze roznoszenia obiadu. Oczywiście znowu przynieśli go bez pukania. Pytam: ”Pani Krystyno, to pani nie przeszkadza?”. A ona na to “Dobrze, że w ogóle obiad przyniosą”.

Pogwałcanie godności osób starszych prowadzi do umniejszania przez nie własnej wartości, a stąd już tylko mały krok do akceptacji nadużyć ze strony otoczenia – mówi Joanna Mielczarek - Dlatego trzeba o tym mówić, szczególnie teraz. Trzeba uświadamiać i reagować. Przecież starość jest naturalna i czeka każdego z nas, a wiek nie odziera nikogo z godności – dodaje Joanna Mielczarek.

 / Fot. fot. Michał CzarneckiMiędzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzimy
1 października już od 24 lat. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by podkreślać wkład seniorów w kształt i sposób życia społeczeństw i przypominać, że starość jest procesem naturalnym i nie powinna wiązać się z niemożnością prowadzenia aktywnego i godnego życia oraz samorealizacji.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.