Facebook Google+ Twitter

Apokalipsa na pół gwizdka

Spełnione proroctwo Raspaila to już nie tylko przybijające do europejskich wybrzeży przepełnione, pordzewiałe krypy.

To też południowoamerykański papież nawołujący do przyjmowania imigrantów, kompletnie pozbawione planu działania, przerzucające się odpowiedzialnością instytucje międzynarodowe, bezrozumnie optymistyczne komentarze medialnych „autorytetów” i wreszcie Viktor Orban jako współczesny urzędnik w służbie afrykanerskiego apartheidu.

Gdybyśmy jednak popuścili wodze fantazji (czy na pewno fantazji?) i trzymali się tej wizji konsekwentnie do końca to… może Polska powinna już powoli przygotowywać się na falę uchodźczą złożoną z rdzennych Niemców i Austriaków? Jak świadczyłoby to o cywilizacji, jeżeli przed nieuzbrojoną masą byłaby ona w stanie obronić się jedynie przy użyciu karabinów? Ile trupów jest ceną, za którą warto bronić innego, rozkładającego się, zbiorowego trupa? Czy chrześcijańskie wartości, które Raspail chce wziąć w obronę, nie poległyby od rykoszetów w tej gigantycznej egzekucji na Trzecim Świecie, jaka mu się roi? Czy aby przetrwać mamy, jako cywilizacja, prawo zrobić wszystko? A wszystkich wystrzelać się przecież i tak nie da. Demografia zrobi swoje, kwestia to maksymalnie stulecia. Może, nieświadom chyba proroczej wymowy swych ironicznych słów, rację okaże się mieć Rafał Ziemkiewicz? Może po prostu znów nadchodzą w Europie czasy męczenników?

Dla Polski rzecz jasna nie wszystko w takim układzie stracone. Choć raz całe to gospodarczo-technologiczne zapóźnienie, spuścizna po zaborach, okupacji, latach PRL, może okazać się naszym błogosławieństwem. A przynajmniej odsunie w czasie ten cywilizacyjny wyrok o kilka pokoleń. Internauci żartują, że imigranci boją się trafić do Polski wcale nie mniej, niż obawiają się ich przybycia sami Polacy. Jakby jednak ten gospodarczy wyścig w Europie wyglądał, gdyby stery rządów państw zachodnich przechwyciły elity władzy ukształtowane w mentalności Bliskiego Wschodu?

Społeczeństwa europejskie nie wydają się na szczęście aż tak znieczulone jak u Raspaila. Polskie ogniska antyimigranckich protestów gromadziły w weekend nawet kilkadziesiąt razy więcej uczestników niż wystąpienia ich adwersarzy. Mimo kuriozalnego czasem przekazu w mediach. Bo rozumiem, że jako świeżo ochrzczony nazista mam teraz analogiczne prawo nazywać redaktorów Agory internacjonalistami? Obawiam się tylko, że mogliby się, cholera, poczuć niezbyt urażeni…

Wysyp komentarzy nawołujących do „ostatecznego rozwiązania kwestii imigranckiej” nie ulega rzeczywiście wątpliwości. Do tego stopnia, że wszechpotężna niby Agora się poddała – komentowanie pod artykułami poświęconymi imigrantom zostało na stronach „Wyborczej” zablokowane. Smutne to, gdy wywieszasz białą flagę nawet nie wobec idei, tylko zwykłej głupoty. Ale tym bardziej, gdy znów podnoszą głowy różni Grossowie, warto przypominać, że jeżeli we współczesnym świecie możemy jakiekolwiek wydarzenia równać do Holokaustu, to w pierwszej kolejności właśnie ludobójstwo jakie chrześcijanom i innym „niewiernym” fundują radykalni islamiści z ISIS. Nie tak chyba nieliczni, gdy trzymają za mordę 8 milionów ludzi. Ciekawe jakim głosem śpiewałby w tamtych realiach Pan Gross…

Trudno oczywiście z automatu utożsamić tabuny muzułmańskich imigrantów z bojownikami ISIS-u, gdy wybitna większość jedzie do Europy zapewne za pieniądzem, a nie wysadzać się pod budkami miejscowych żołnierzy. Wizja rychłego upadku zachodniej cywilizacji również wydaje się cokolwiek zbyt filmowa, zbyt spektakularna. Ale czy wizja upadku idei Schengen (który właśnie obserwujemy), fundamentu współczesnej Europy, nie wydałaby się nam niedawno taka właśnie, na poły apokaliptyczna? I choć świat, w którym ludzie od ludzi oddzielają się murami, nie jest może światem wymarzonym, to trudno też mieć pretensję do państw, które realizują swój narodowy interes najlepiej jak go rozumieją. To tak, gdyby przyszło komuś do głowy mówić coś o paneuropejskiej solidarności na wypadek kolejnej awantury na Wschodzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.