Facebook Google+ Twitter

Apple 1 trafił na aukcję. Od tego komputera wszystko się zaczęło

Rzecz podnoszona do rangi Świętego Graala elektroniki, prototyp komputera Apple 1, został sprzedany na aukcji za 815 tysięcy dolarów.

Prototyp komputera Apple 1 wraz z oprogramowaniem i dokumentacją. http://theconversation.com/interview-steve-wozniak-apple-co-founder-and-inventor-of-the-home-computer-64313 / Fot. CharitybuzzRzecz podnoszona do rangi Świętego Graala elektroniki, prototyp komputera Apple 1, został sprzedany na aukcji za 815 tysięcy dolarów.

Steve Jobs i Steve Wozniak, współzałożyciele Apple zbudowali tylko 200 sztuk tych komputerów. Było to w 1976 roku. Podówczas sprzedano 175 egzemplarzy, pozostałe zniszczono.

Model licytowany w tym tygodniu, posiada oznaczenia prototypu, a więc zapewne został skonstruowany jeszcze przed uruchomieniem seryjnej produkcji. Znawcy historii komputerów twierdzą, że urządzenie jest "jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym w historii" komputerem firmy Apple. Maszyna posiada niemal kompletną dokumentację, zachowały się materiały reklamowe, a nawet oprogramowanie we wczesnym Basicu (w tym dwie gry, Blackjack i Star Trek) na kasetach plus magnetofon.

Oczekiwania po wystawieniu przedmiotu na licytację były spore. Spodziewano się, że Apple 1 (edycja "Celebration") przyniesie milion dolarów, ale skończyło się na 815 tysiącach banknotów z wizerunkiem prezydenta Stanów Zjednoczonych. Sprzedażą zajmował się serwis aukcyjny Charitybuzz.

Należy nadmienić, że nie osiągnięto rekordowej ceny. Jak dotąd największego zysku przysporzył Apple 1, którego sprzedano na aukcji Bonhams w Nowym Jorku (październik 2014r.).

Rzeczniczka Charitybuzz powiedziała, że licytacją było zainteresowanych "około 80 oferentów". Zarazem zaprzeczyła, iżby w ostatniej chwili doszło do propozycji 1,2 miliona dolarów; możliwe, że licytujący spóźnił się.

Dziesięć procent wpływów trafi do towarzystwa Leukemia and Lymphoma Society z siedzibą w Nowym Jorku. Zwycięscy oferenci, Glenn i Shannon Dellimore oznajmili, że chcą prezentować komputer w szkołach i na uniwersytetach, aby zainspirować młodych ludzi.

Pan Dellimore powiedział BBC: "To jest niezwykłe; pomyśleć, że był to najprawdopodobniej pierwszy Apple 1, jednorożec czy Święty Graal komputerów, oryginalny pierwszy prototyp."

Szacuje się, że pozostało mniej niż 60 komputerów Apple 1. Maszyna - początkowo pod nazwą "Apple Computer 1" - po raz pierwszy trafiła do sprzedaży w lipcu 1976 roku. W październiku następnego roku zaprzestano produkcji, firma skupiła się na budowaniu Apple 2.

Jobs, Wozniak i Ronald Wayne, założyli Apple w dniu 1 kwietnia 1976 roku w Kalifornii, w garażu Paula i Clary Jobs. Pierwszym poważniejszym projektem tej trójki, był właśnie komputer Apple 1. Urządzenie zostało po raz pierwszy zaprezentowane w Homebrew Computer Club (grupa hobbystów w Dolinie Krzemowej).

Aby pomóc finansowo w produkcji, Jobs sprzedał swój mikrobus VW, a Wozniak pozbył się kalkulatora HP-65 za jedyne 500 dolarów.

Kiedy Apple 1 trafił do sprzedaży w lipcu 1976 roku, kosztował 666,66 dolarów; 2,750 dolarów według dzisiejszej wartości pieniądza.

Dwa tygodnie po utworzeniu Apple, pan Wayne sprzedał swoje 10% udziałów za 800 dolarów.

Przychody spółki w ubiegłym roku wyniosły 234 miliardy dolarów.


źródła: BBC
Charitybuzz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.