Facebook Google+ Twitter

Apple bije kolejny rekord. Notuje największe przychody w historii firmy

Współautorzy: Rafał Gdak

W pierwszym kwartale obrotowym 2011 r. firma Steve’a Jobsa zarobiła niemal 27 miliardów dolarów. Wszystko głównie za sprawą sukcesu tabletu iPad i smartfonu iPhone, których popularność ciągle rośnie. Apple znowu pobiła rekord!

 / Fot. Logo18 stycznia firma opublikowała wyniki finansowe i sprzedażowe – po raz kolejny rekordowe Przychody wyniosły 26,74 mld USD wobec 15,68 mld USD rok wcześniej, wzrost wyniósł więc 70,5 proc. Koszty sprzedaży wyniosły 16,44 mld USD (9,27 mld USD rok temu), a koszty operacyjne 2,47 mld USD (1,67 mld USD), z czego 575 mln USD to wydatki na badania i rozwój. Zysk netto wyniósł 6 mld USD, o 78 proc. więcej niż rok temu. Firma zapłaciła 1,96 mld USD zaliczki na podatek dochodowy. Apple spodziewa się spadku sprzedaży po pierwszym poświątecznym okresie i przychodów na poziomie około 22 mld USD.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku obrotowego 2011 Apple sprzedała 4,13 mln komputerów Mac, z wyraźnym, 37 proc. wzrostem sprzedaży komputerów przenośnych MacBook. Przychody w tej branży wzrosły o 34 proc. czyli wyniosły 5,43 mld USD, o 22 proc. więcej niż rok temu. O 86 proc. wzrosła sprzedaż iPhone'ów – czyli do 16,24 mln. Jednocześnie o 7 proc. spadła sprzedaż odtwarzaczy iPod – zakupiono „tylko” 19,47 mln urządzeń. Mimo to dochody z odtwarzaczy wzrosły do 3,43 mld USD, czyli o 1 proc. Dodatkowo przed świętami sprzedano 7,33 mln iPadów.

Najwyższym wzrostem sprzedaży, bo aż o 175 proc. może pochwalić się może region Azji i Pacyfiku (bez Japonii). Sprzedaż tam była warta 4,99 mld USD. Mocno do góry - o 95 proc. do poziomu 3,85 mld USD - idzie także sprzedaż detaliczna produktów potentata.

Gigant z Cupertino jest obecnie drugą po Microsoft spółką technologiczną świata. Pomimo, że zarówno na rynku komputerów, jak i smartfonów nie jest liderem w ilości sprzedanych produktów, notuje wyższe niż konkurenci zyski. Wynika to między innymi z bardzo dobrego określenia grupy docelowej odbiorców sprzętu Apple, a także z bardzo wysokiej identyfikacji klientów z marką. Z badań przeprowadzonych przez firmę GfK wynika, że aż 59 proc. użytkowników iPhone'a planuje pozostanie przy marce. Dla porównania RIM, czyli producent telefonów Blackberry może się pochwalić 35-procentową lojalnością.

Rok obrotowy zaczyna się dla Apple w październiku, a pierwszy kwartał 2011 r. zakończył się dla firmy 25 grudnia 2010 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

xqhxmmwk
 • xqhxmmwk
 • 14.07.2011 12:58

IWFIh9 <a href="http://ivgxsscqxwed.com/">ivgxsscqxwed</a>, [url=http://npzcyzzuzamc.com/]npzcyzzuzamc[/url], [link=http://qqeqohkesoop.com/]qqeqohkesoop[/link], http://hfijdckrywmq.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

I na zakończenie
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/7703,co_to_jest_okres_sprawozdawczy_i_rok_obrachunkowy.html

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa definiuje rok podatkowy w art. 11 jako: "(...) rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej."
Wyjątki od reguły roku kalendarzowego są wykazane w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w art. 8, który stanowi, że rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie... wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rok obrachunkowy lub inaczej rok obrotowy jest to w myśl ustawy o rachunkowości rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również dla celów podatkowych. Podążając dalej za ustawodawcą rok obrotowy (obrachunkowy) lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono spółkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy. Tak elastyczne przepisy co do zmiany roku obrotowego mogą w krańcowej sytuacji przedłużyć rok obrotowy (a tym samym spowodować opóźnienie publikacji sprawozdania finansowego) aż o 23 miesiące.

Zgodnie z zapisem w ustawie jednostka gospodarcza ma również możliwość elastycznego wyboru roku obrotowego, który uwzględnia jej specyfikę działalności. W przypadku wyboru pierwszego roku obrotowego (podatkowego) innego niż rok kalendarzowy lub zmiany dotychczasowego roku obrotowego jednostka gospodarcza ma obowiązek poinformować właściwy urząd skarbowy w oznaczonym przez ustawodawcę terminie.

Za zakończenie roku obrotowego uważa się okres, w którym pozycje sprawozdania finansowego, najtrudniejsze do prawidłowej wyceny (np. zapasy i należności), są stosunkowe małe.

Tyle i aż tyle dla wyjaśnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.01.2011 20:51

Proszę poczytać ustawę o rachunkowości. Czy mam podesłać link?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.01.2011 20:49

Nawet tysiąc czerwonych łapek nie zmieni prawdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.01.2011 20:48

Zapraszam do dyskusji na tematy finansowo-księgowe na swoją stronę internetową.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.01.2011 20:46

Teraz to co innego, w końcu wymusiliśmy pełną, jasną i czytelna informację. Nie można było tak od samego początku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kazimierzu proszę i błagam. ...........................Proszę wybaczyć, nie dokończę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.01.2011 20:38

Rok podatkowy służy do rozliczania się z fiskusem. Rok obrotowy natomiast - do sporządzenia rocznych sprawozdań dla władz spółki, do celów badania i dla sadu rejestrowego a także - w przypadku spółek giełdowych - dla akcjonariuszy. Najpierw trzeba trochę poczytać, by sensownie pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę zerknąć zatem wyżej co jest napisane w artykule - na samym końcu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.