Facebook Google+ Twitter

Apple i Starbucks nie płacą podatków? Sprawę bada Komisja Europejska

Komisja Europejska zdecydowała się na przeprowadzenie dochodzenia dotyczącego decyzji w sprawie podatku dochodowego od firm, jakie wobec koncernów Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade podjęły Irlandia, Holandia i Luksemburg.

 / Fot. By Farid91 8 (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsBruksela chce sprawdzić, czy decyzje podatkowe wobec amerykańskiego Apple'a w Irlandii, brytyjskiej sieci kawiarni Starbucks w Holandii oraz włoskiego oddziału Fiata Finance and Trade w Luksemburgu są zgodne z unijnym prawem - donosi PAP.

KE podejrzewa, że firmy na mocy umów z lokalnymi rządami uzyskały preferencyjne stawki podatkowe, co może być odebrane jako forma pomocy publicznej.

Rozpoczęcie formalnego dochodzenia ogłosił komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia. Jak podkreślił: "w obecnej sytuacji napiętych budżetów publicznych jest szczególnie ważne, by duże międzynarodowe koncerny miały swój uczciwy udział w podatkach. Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej władze krajowe nie mogą stosować środków, które pozwolą niektórym firmom płacić mniej podatków niż w sytuacji gdyby zasady podatkowe danego kraju były stosowane w równy i niedyskryminacyjny sposób".

Jak podaje agencja Reuters, przedstawiciele Starbucksa podczas parlamentarnego dochodzenia w Wielkiej Brytanii zeznali, że porozumienie z Holandią pozwoliło firmie cieszyć się bardzo niską stawką podatkową.

Władze podatkowe w Irlandii, Holandii i Luksemburga już wkrótce mają przedstawić wyjaśnienia w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.