Facebook Google+ Twitter

Apple rozliczyło kwartał. Zysk netto niższy niż rok temu

Apple zaprezentował wyniki kwartalne wyniki. Koncern wypracował 35,3 mld dolarów przychodu, a zysk netto wyniósł 6,9 mld dolarów.

 / Fot. Anita Hart - lic. Creative Commons 2.0Wyniki spółki są lepsze niż przewidywali analitycy, choć przychód jest tylko nieznacznie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk netto rok do roku spadł z poziomu 8,8 mld dolarów do 6,9 mld (7,47 dolarów za akcję).

Gwiazdą portfolio Apple jest nadal iPhone. W III kwartale fiskalnym (kwiecień - czerwiec 2013) sprzedano 31,2 mln iPhone'ów (26 mln rok temu). Spadła za to sprzedaż iPadów z 17 mln w III kwartale fiskalnym ubiegłego roku) do 14,6 mln w ostatnim okresie. Oprócz tego nabywców znalazło 3,8 mln Maków i 4,57 mln iPodów - czytamy na na stronie Apple.

Do 15 sierpnia spółka wypłaci dywidendę akcjonariuszom. Wyniesie ona 3,05 dolara na akcję. Dyrektor finansowy Peter Oppenheimer poinformował, że przepływy pieniężne wyniosły 7,8 mld dolarów. Koncern przedstawił też prognozę na IV kwartał fiskalny. Przychód ma zmieścić się w widełkach 34-37 mld dolarów, a marżą brutto ma wynieść między 36 a 37 procent. Koszty operacyjne wyniosą od 3,9 do 3,95 mld dolarów.

Wyniki Apple są dobre. Oczywiście media zwracają uwagę na spadek sprzedaży iPadów, ale jak tłumaczy szef firmy, Tim Cook w ubiegłym roku miała miejsce premiera iPada. W tym roku nowy sprzęt zostanie zaprezentowany dopiero jesienią. Niepokojący może być trend, w którym iPhone generuje ponad 50 proc. przychodów spółki. Spadek sprzedaży komputerów Mac i iPodów nie zaskoczył zaś nikogo.

Komentatorzy lubują się w czarnej "interpretacji" wyników Apple. Spadek zysku, mniejsza sprzedaż iPadów - to według nich zwiastuny, że spółka popada w stagnację, a Tim Cook nie potrafi powtórzyć sukcesu Steve'a Jobsa. Większość uważa, że firma potrzebuje nowych produktów, które zelektryzują rynek. W tym roku nie należy się ich spodziewać. Ze słów Cooka z początków roku wynika, że prawdziwe nowości zobaczymy w 2014 r. Jesienią pojawi się zapewne odświeżony iPhone 5S i iPad. Plotki mówią o budżetowym smartfonie, a nawet phablecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Artykuł dość wysoko podbity. A tytuł jakiś dziwny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.