Facebook Google+ Twitter

Appleseed - rockowa alternatywa z wyobraźnią

Już w środę, 9 czerwca, w Poznaniu wystąpi zespół Appleseed.

Appleseed / Fot. Piotr HełkaZespół Appleseed powstał zimą 2000 roku. Grupa swe pierwsze kroki stawiała nie w przysłowiowym, a w prawdziwym garażu, gdzie zima oznaczała temperaturę poniżej zera, a wilgotność powietrza sprawiała, że prąd nieraz dawał się odczuć palcom na gryfie. Skład Appleseed długo się stabilizował. W ciągu lat przez zespół przewinęło się wiele osób, m.in. Piotr Delimata, Marcin Przygoński, Hubert Walczak i inni. Jak mówi Bartek Bąk, gitarzysta i założyciel zespołu - "Każda z tych osób wniosła do grupy coś od siebie, dookreślając nurt, w którym podąża obecny skład..."

Appleseed /Blue Note 2010 / Fot. AgaNurt, w którym podąża obecny skład, czyli jaki? No właśnie... od samego początku brzmienie zespołu inspirowane było dźwiękami największych grup lat 60. i 70., takich jak Pink Floyd, Marillion, Yes, King Crimson, Wishbone Ash. Nie bez znaczenia dla ich wrażliwości były także dokonania współczesnych nowatorów muzycznych Archive, Aphex Twin, Future Sound of London czy Mars Volta. W utworach Appleseed rzeczywiście można te tendencje usłyszeć, jednak inspirowani kanonem zarówno artrocka, jak i szeroko pojętej psychodelii, tworzą coś własnego. Czasami ich utwory z wyraźnymi progresywnymi naleciałościami, snują się lekko i przyjemnie, momentami jest spokojnie i romantycznie czy wręcz lekko hipnotyzująco, a gdy trzeba, robi się ostro, gitary rzężą, a struktury rytmiczne zdają się wołać do tych o naprawdę dużej wyobraźni.

Debiut zespołu to demo „Deep Light Of Frequency”, które zespół wydaje w 2002 roku. Kolejne wydawnictwo to EP’ka „Broken Lifeforms” z 2006 r. Płytę otwiera mój faworyt, zadziorny, z lekko pokręconymi strukturami rytmicznymi inspirowanymi Crimson’ ami, utwór „Lullaby”. „Nie można odmówić muzykom Appleseed zacięcia, umiejętności i zdolności tworzenia NOWEJ jakości w muzyce. Ta krótka płyta pokazuje potencjał, jaki drzemie w poznańskiej grupie, kompozycje są zwarte i przemyślane, a pojawiające się tu i owdzie pośrednie cytaty z dorobku muzyki rockowej tylko wzmagają apetyt na kolejne nowe nagrania grupy...” - recenzuje artRock.pl.
"Broken Lifeforms" to prawie pół godziny wartościowo spędzonego czasu. Muzyczny "chill-out" świetnie sprawdzający się po niezbyt przyjemnym dniu. Płyta zgrana i harmonijna w każdej sekundzie...” - Riff Magazine.

Appleseed /Blue Note 2010 / Fot. AgaKolejne lata to już wiele koncertów, i intensywny dla zespołu rok 2007. W styczniu w postaci płyty "Thirty something new tales from PL.PT", będącej kompilacją nowych brzmień z Polski i Portugali, gdzie ma swoje miejsce także utwór zespołu Appleseed, o ciepłym brzmieniu i przejmującym vocalu, "Twin World". Kwiecień 2007 to prace w studio nad pierwszą długogrająca płytą. Starania te owocują świetnym singlem pt. „Angel”, który został wydany na początku 2008r. w wersji internetowej, jako podziękowanie dla wszystkich osób, które wspierały zespół (społeczność myspace itp.). 2007 rok to także rejestrowany koncert zespołu w Polskim Radiu Pik, niesamowity koncert przed Riverside, no i premiera klipu do utworu, wspomnianym już przeze mnie wcześniej "Lullaby" z płyty „Broken Lifeforms”.

Zobacz video:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak zwykle zrobiłaś to w rzetelny i wyczerpujący sposób. Brawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.