Facebook Google+ Twitter

Apteka: co może pacjent, a co farmaceuta?

Możesz domagać się, by farmaceuta sprzedał ci tańszy odpowiednik specyfiku zapisanego przez lekarza. Niekiedy możesz także kupić lek bez recepty. Ale to nie wszystkie twoje prawa.

Prawa pacjenta w Aptece.Zdarza się, że apteka nie dysponuje lekiem w konkretnym opakowaniu, zapisanym na recepcie przez lekarza. Wtedy masz prawo zażądać sprzedaży tego specyfiku w dawce mniejszej, niż została zaordynowana. Farmaceuta musi tę zmianę odnotować na recepcie. Pod żadnym pozorem nie wolno mu sprzedać ci dawek większych.

Masz prawo domagać się sprzedaży lekarstwa zapisywanego na receptę nawet, gdy nie masz jej przy sobie. Dotyczy to tylko osób przewlekle chorych, które używają jakiegoś leku stale. Jeśli potrafią to udowodnić aptekarzowi, ten ma obowiązek wydać taki specyfik z wyjątkiem środków odurzających i substancji psychotropowych.

Możesz domagać się także, aby aptekarz, zamiast drogiego leku zapisanego na recepcie, wydał ci jego tańszy odpowiednik.

Nie masz natomiast prawa zwrócić do apteki zakupionych wcześniej leków ani wyrobów medycznych. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ich reklamować. Zwrot zostanie uwzględniony, gdy stwierdzisz, że dostałeś leki w nieodpowiedniej dla ciebie dawce, w uszkodzonym opakowaniu albo zapłaciłeś za nie więcej, niż powinneś.

KIEDY APTEKARZ NIE SPRZEDA LEKARSTWA

Kiedy aptekarz nie sprzeda lekarstwa?

Nie tylko ty masz w aptece specjalne prawa. Ma je również farmaceuta. Przede wszystkim ma on prawo odmówić ci sprzedaży lekarstwa. Zrobi to zawsze wtedy, gdy nabierze podejrzeń, że twoja recepta została podrobiona. Nie kupisz też lekarstwa recepturowego lub sporządzonego na podstawie etykiety aptecznej, jeśli od dnia wystawienia nań recepty upłynęło więcej niż sześć dni. Farmaceuta może też nie sprzedać lekarstwa osobie, która nie ukończyła 13. roku życia.

Jak długo są ważne recepty?JAK DŁUGO WAŻNE SĄ RECEPTY?

Pamiętaj, że recepta na leki ważna jest tylko i wyłącznie 30 dni od jej wystawienia. Od zasady tej przepisy znają kilka wyjątków:

1. Siedem dni ważne są recepty na antybiotyki albo na leki zapisane przez lekarza w ramach pomocy doraźnej, czyli w pogotowiu albo w czasie ostrego dyżuru.

2. Aż 60 dni ważne są recepty wystawione na leki sprowadzone z zagranicy na indywidualne zamówienie pacjenta.

3. Masz 60 dni na zrealizowanie recepty, na której lekarz przepisał ci preparaty immunologiczne, o ile są one wytwarzane na twoje indywidualne zamówienie.

Źródło tekstu autora: Podręcznik "Farmacja stosowana" oraz teksty własne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

helcia
  • helcia
  • 08.09.2010 14:03

aptekarz nie wyda leku nawet jak pacjent skacze i tanczy i ma przewlekła chorobe bez RECEPTY!!!!!!! to co napisaliscie to bzdura!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze wiedzieć co może farmaceuta. W końcu każdy z nas chodzi do apteki
http://www.zawodowe.com/Farmaceuta_-_opis_25

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo fajnie ze cos takiego powstalo :) mnie sie przyda taka wiedza:)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie bardzo interesuje jak to jest z "taryfą nocną" w aptekach? Dlaczego jedne apteki każą sobie dopłacać za sprzedaż leków nocą a inne nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.