Facebook Google+ Twitter

Apteka zagra koncert w Warszawie

W październiku minie 30 lat od założenia Apteki – jednego z najbardziej zasłużonych zespołów nurtu rockowo - alternatywnego. Zespół będzie można zobaczyć na koncercie już 7 czerwca w warszawskim Klubie FonoBar.

Aptekę będzie można zobaczyć na koncercie 7 czerwca w warszawskim Klubie FonoBar / Fot. AfiszObecnie Apteka, po licznych zmianach personalnych, występuje w trzyosobowym składzie (Jędrzej Kodymowski – wokal, gitara, Jacek Żołądek – gitara basowa, Grzegorz Puzio – perkusja), w którym można będzie zobaczyć ją na scenie 7 czerwca o godzinie 18:00 w warszawskim Klubie FonoBar, Wawelska 5 - szczegóły na plakacie.

Jędrzej Kodym Kodymowski i Maciej Wanat / Fot. Ewa Naukowicz-Wójcik (prywatne zbiory)Kapela powstała w 1983 roku w Gdyni z inicjatywy Jędrzeja Kodyma Kodymowskiego i Macieja Błasiaka. W połowie roku '87 Kodym, Blasiak, Wanat (perkusista, który dołączył do Apteki), Golianek i Bachora nagrali utwory Synteza i AAA..., wydane rok później na wizytówce Gdańskiej Sceny Alternatywnej - longplayu Gdynia. Ponad rok później zespól liczył już tylko dwóch członków - Kodyma i Wanata, którzy nagrali pierwszy, wydany dopiero w 1990 roku, album Big Noise. Wkrótce do Apteki dołączył gitarzysta Janusz Sokołowski oraz basista Marcin Ciempiel. W tym składzie nagrali dwie płyty: Narkotyki (1992) i Urojonecałemiasta (1993). Niestety, na dwa tygodnie przed planowaną premierą albumu Urojonecałemiasto, w nocy z 15 na 16 maja 1993 roku, w wypadku samochodowym zginął perkusista kapeli, Maciej Wanat. Po występie na festiwalu Jarocin '93, gdzie Wanata zastąpił Włodzimierz Tafel, działalność zespołu została zawieszona. Kodym, jako fotoreporter Metal Hammer, podczas wyjazdu do Berlina, spotkał basistę, Olafa Deriglasoffa, który to namówił go do reaktywowania Apteki. W nowym składzie prócz Kodyma i Deriglasoffa znaleźli się Jacek Stromski (perkusja) i Piotr Nalepa (gitara; syn Tadeusza Nalepy; eks-Deuter).

Apteka / Fot. Ewa Naukowicz-Wójcik (prywatne zbiory)W 1995 roku Apteka nagrała psychodeliczno-punkowy album Menda. Powstały też clipy do utworów Gdynia Nocą oraz Synteza. Rok później dyskografia zespołu wzbogaciła się o kolejny album - Spirala z nowymi wersjami kawałków znanych z poprzednich płyt, przede wszystkim z pierwszego albumu. Niedługo po tym zespół opuścił Olaf Deriglasoff, a jego miejsce zastąpił Sławomir Czarnata. Mimo poszerzonego składu, Apteka praktycznie przestała działać. Działalność zespołu ostatecznie została zawieszona w 1998 roku. Kodym wyjechał na pół roku w podróż po Ameryce Południowej. Po powrocie próbował reaktywować zespół, jednak żaden skład nie utrzymał się długo. W marcu 2003 Apteka wznowiła działalność. Już cztery miesiące później Kodym, basista Jacek Żołądek oraz perkusista Grzegorz Puzio nagrali utwory Korowód i Zagłada robactwa.

Zespół będzie można zobaczyć na koncercie już 7 czerwca w warszawskim Klubie FonoBar. / Fot. PlakatW 2007 roku Kodym z basistą Marcinem Ciempielem i perkusistą Arturem Hajdaszem nagrali album Apteka. Jednak w czerwcu tego samego roku nastąpiły kolejne zmiany personalne. Miejsce Ciempiela zajął basista Janek Witaszek, a Hajdasza perkusista Marcin Słomiński. W tym składzie 29 czerwca 2007 Apteka zagrała koncert na Heineken Open'er Festival w rodzinnej Gdyni. W 2009 Słomińskiego zastąpił Seweryn Narożny. W 2010 muzycy nagrali nową płytę Tylko dla..., która ukazała się pod koniec czerwca. W 2011 r. Apteka w składzie Jędrzej Kodymowski, Grzegorz Puzio, Jacek Żołądek wystąpiła na XVII Przystanku Woodstock. 8 marca 2012 roku ukazała się kolejna, najnowsza płyta Apteki - Od pacyfizmu do ludobójstwa, ósmy studyjny album zespołu, na którym znalazło się 10 utworów, w tym Aktor traktor.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.