Facebook Google+ Twitter

Apteki wygrały z kryzysem

Rynek aptekarski, jako jeden z nielicznych sektorów polskiej gospodarki oparł się kryzysowi finansowemu. Jak podaje Monitor Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w ciągu dwóch ostatnich lat obrót apteczny zwiększył się ok. 15 proc.

Wzrost całkowitego obrotu na rynku aptecznym w latach 2004-2009 w mld PLN / Fot. Monitor Zdrowia OSOZ.plJesienią w związku z nasileniem się zachorowań na grypę znacząco wzrosły obroty na rynku aptekarskim. Poziom obrotu w statystycznej aptece w listopadzie wyniósł 174 tys. PLN i w porównaniu do listopada ubiegłego roku był wyższy o 29,5 tys. PLN - co daje wzrost o ok. 20,4 proc.

Pacjenci przeznaczali swoje wydatki głównie na leki przeciwgrypowe, ale w obawie przed epidemią znacząco wzrosły także wydatki na produkty "okołogrypowe" czyli m.in. maseczki ochronne, środki wzmacniające odporność, witaminy. W stosunku do października, listopadowa sprzedaż leków "okołogrypowych" wzrosła o 6,5 proc., a w porównaniu do poprzedniego roku o ok. 35,6 proc. - analizuje Łukasz Stopa, Kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

 / Fot. JACEK_TURCZYK /PAPW okresie października i listopada 2009 r., w statystycznej aptece, największy wzrost wynoszący 26,71 proc. osiągnęła sprzedaż leków przeciwzapalnych. Największy spadek sprzedaży w porównaniu do poprzedniego miesiąca zanotowała grupa produktów działających na krew i układ krwiotwórczy – spadek o 9,78 proc. ( z 5709 PLN w październiku do 5150 PLN w listopadzie).

Na wzrost obrotów aptek spory wpływ ma rosnąca z roku na rok wartość refundacji leków przez NFZ. Biorąc pod uwagę procentowy udział refundacji w sprzedaży refundowanej w listopadzie 2009 roku wyniosła 70,8 proc. i w ciągu roku wzrosła o 3,7 proc., a w ciągu dwóch lat o 11,3 proc. W przeliczeniu na złotówki średnia wartość refundacji na pacjenta wzrosła w ciągu dwóch lat o 1,65 PLN – osiągając w listopadzie wartość 13,6 PLN.

Jak widać, mimo kryzysu w minionym roku, rynek aptecznym funkcjonował całkiem dobrze.
W związku z tym kolejne lata mogą spowodować jeszcze większy wzrost obrotów aptek, co dla ich właścicieli stanowi bardzo korzystną prognozę na przyszłość.

Źródło: Monitor Zdrowia OSOZ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ta apteka na zdjęciu jest bardzo tania :) serio serio. A jakie tam kolejki!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.01.2010 15:05

+ firmy farmaceutyczne, które nigdy nie zbiednieją. Brawa dla twórców TAMIFLU, którzy dorobili się fortuny na manipulacji ludźmi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.