Facebook Google+ Twitter

Apteki wygrały z kryzysem

Rynek aptekarski, jako jeden z nielicznych sektorów polskiej gospodarki oparł się kryzysowi finansowemu. Jak podaje Monitor Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w ciągu dwóch ostatnich lat obrót apteczny zwiększył się ok. 15 proc.

Wzrost całkowitego obrotu na rynku aptecznym w latach 2004-2009 w mld PLN / Fot. Monitor Zdrowia OSOZ.plJesienią w związku z nasileniem się zachorowań na grypę znacząco wzrosły obroty na rynku aptekarskim. Poziom obrotu w statystycznej aptece w listopadzie wyniósł 174 tys. PLN i w porównaniu do listopada ubiegłego roku był wyższy o 29,5 tys. PLN - co daje wzrost o ok. 20,4 proc.

Pacjenci przeznaczali swoje wydatki głównie na leki przeciwgrypowe, ale w obawie przed epidemią znacząco wzrosły także wydatki na produkty "okołogrypowe" czyli m.in. maseczki ochronne, środki wzmacniające odporność, witaminy. W stosunku do października, listopadowa sprzedaż leków "okołogrypowych" wzrosła o 6,5 proc., a w porównaniu do poprzedniego roku o ok. 35,6 proc. - analizuje Łukasz Stopa, Kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

 / Fot. JACEK_TURCZYK /PAPW okresie października i listopada 2009 r., w statystycznej aptece, największy wzrost wynoszący 26,71 proc. osiągnęła sprzedaż leków przeciwzapalnych. Największy spadek sprzedaży w porównaniu do poprzedniego miesiąca zanotowała grupa produktów działających na krew i układ krwiotwórczy – spadek o 9,78 proc. ( z 5709 PLN w październiku do 5150 PLN w listopadzie).

Na wzrost obrotów aptek spory wpływ ma rosnąca z roku na rok wartość refundacji leków przez NFZ. Biorąc pod uwagę procentowy udział refundacji w sprzedaży refundowanej w listopadzie 2009 roku wyniosła 70,8 proc. i w ciągu roku wzrosła o 3,7 proc., a w ciągu dwóch lat o 11,3 proc. W przeliczeniu na złotówki średnia wartość refundacji na pacjenta wzrosła w ciągu dwóch lat o 1,65 PLN – osiągając w listopadzie wartość 13,6 PLN.

Jak widać, mimo kryzysu w minionym roku, rynek aptecznym funkcjonował całkiem dobrze.
W związku z tym kolejne lata mogą spowodować jeszcze większy wzrost obrotów aptek, co dla ich właścicieli stanowi bardzo korzystną prognozę na przyszłość.

Źródło: Monitor Zdrowia OSOZ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ta apteka na zdjęciu jest bardzo tania :) serio serio. A jakie tam kolejki!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.01.2010 15:05

+ firmy farmaceutyczne, które nigdy nie zbiednieją. Brawa dla twórców TAMIFLU, którzy dorobili się fortuny na manipulacji ludźmi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.