Facebook Google+ Twitter

„Arabela” Teatru Wybrzeże zawładnęła publicznością

Najnowsza premiera Teatru Wybrzeże to przysłowiowy strzał w dziesiątkę, bowiem przygotowana przez Malinę Prześlugę adaptacja kultowej "Arabeli" satysfakcjonuje zarówno małych, jak i dorosłych widzów.

Pierwsza strona programu przedstawienia pt. "Arabela". / Fot. M.SelkePraca nad tekstem wymagała twórczego podejścia. Z powierzonego przez reżysera (Piotr Aigner) zadania, autorka wywiązała się znakomicie. Nie trzymała się kurczowo scenariusza, ale skorzystała z możliwości uwspółcześnienia sztuki.

Socjalistyczna Czechosłowacja została  zamieniona na otaczający nas obecnie świat, a nawet Gdańsk, gdyż część scen rozgrywa się właśnie na naszym, gdańskim Starym Mieście. Bez zmian pozostała konwencja sztuki opierająca się na wzajemnym przenikaniu świata baśni z realnym oraz podstawowy zestaw bohaterów.

Występuje więc groźny czarodziej Rumburak, księżniczki Ksenia i Arabela z królewską rodziną, diabeł Blekota, Wiedźma, a także rodzina Majerów. Ich postaci oraz perypetie ukazano z dużą dozą komizmu zarówno słownego jak i sytuacyjnego. W powierzone role doskonale wpasowali się aktorzy, bawiąc widza dodatkowo swoim kunsztem zawodowym. Trudno wskazać faworytów, ale do moich na pewno należą Królowa, Wilibald, Król i zestaw magiczny, czyli  Rumburak z Wiedźmą. Skorelowane z aktualną rzeczywistością dialogi wywołują śmiech. Natomiast wprowadzenie Krainy Kiczu ukazującej miałkość niektórych dziecięcych i nie tylko, programów telewizyjnych cieszy z dydaktycznego punktu widzenia. 

Ogromne brawa należą się właściwie wszystkim osobom zaangażowanym w pracę nad spektaklem. Przedstawienie, mimo iż trwa dwie godziny, cały czas jest dynamiczne. Grającym na scenie aktorom towarzyszy nowoczesna muzyka. Przykuwają oczy piękne stroje, ciekawa scenografia, rozwiązania techniczne (znikający telewizor, sterowana radiem gołębica, czy rzeczywistej wielkości figury koni) oraz  realistyczne sceny wideo i wcielający się w zaczarowaną postać Majera sympatyczny, prawdziwy, żywy jamnik.

Warto wybrać się na tę sztukę rodzinnie, bowiem niezależnie od wieku każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Czas spędzony w teatrze gwarantuje odskocznię od codzienności i pobyt w świecie, w którym dobro zwycięża zło i wszystko kończy się dobrze.

Malina Prześluga, "Arabela" na motywach scenariusza serialu Vaclava Vorlička i Miloša Macourka.
Reżyseria - Paweł Aigner
Scenografia - Magdalena Gajewska
Muzyka - Piotr Klimek
Występują: Małgorzata Oracz, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Monika Chomicka, Zbigniew Olszewski i inni.
Prapremiera 1 czerwca 2012 roku na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.