Facebook Google+ Twitter

Arabia Saudyjska: Kobiety bojkotują sklepy z bielizną

Grupa saudyjskich kobiet, nie mogąc już znieść konieczności intymnych rozmów z męskimi sprzedawcami, postanowiła rozpocząć kampanię bojkotu sklepów z bielizną do momentu zatrudnienia żeńskiego personelu.

screen strony http://hosted.ap.org/dynamic/files/photos/3/3cd47c14-9b1f-4e3a-95ba-220ecb2e86b9.html?SITE=AP&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT / Fot. Tomasz SkwarzecW tym ultrakonserwatywnym królestwie tylko mężczyźni są zatrudnieni jako sprzedawcy w sklepach. Ma to chronić kobiety przed koniecznością obsługi męskich klientów, a także pracy w mieszanym środowisku z udziałem mężczyzn.

Ironią ścisłej zasady segregacji płci jest fakt, że w sklepach z bielizną dla kobiet pracuje także wyłącznie męski personel. Dodatkowo zakup bielizny wymaga szczegółowych dyskusji ze sprzedawcą o rozmiarze klientek, ponieważ w Arabii Saudyjskiej przymierzalnie dla kobiet są zakazane. Wyobrażenie, że kobieta może się rozbierać w miejscu publicznym, przy obecności mężczyzn tuż za drzwiami przymierzalni, jest nie do pomyślenia w tym kraju.

Grupa saudyjskich kobiet, nie mogąc znieść tej sytuacji, postanowiła rozpocząć kampanię bojkotu sklepów z bielizną do momentu kiedy nie zatrudnią kobiet. Bojkot rozpoczął się w ubiegłym tygodniu w Jiddah, drugim co do wielkości mieście kraju, leżącym nad Morzem Czerwonym.

Celem bojkotu jest wywarcie presji na władze państwa, by wprowadziły wreszcie w życie przepis istniejący od 2006 r., które daję kobietom prawo do pracy w sklepach sprzedających produkty przeznaczone dla kobiet. Przepis ten jest jednak nadal tylko martwą literą prawa. Część skrajnie konserwatywnych duchownych sprzeciwia się, by kobiety pracowały w otoczeniu, gdzie reprezentowane są obie płcie. Ponadto zatrudnianie kobiet w sklepach pozbawi wielu mężczyzn pracy w sytuacji, gdy aktualny poziom bezrobocia wśród mężczyzn wynosi ponad 10 proc.

Z drugiej strony coraz więcej mężczyzn stopniowo zaczyna popierać postulaty saudyjskich kobiet. - Nawet w otwartych regionach jak USA czy Europa mężczyźni nie sprzedają bielizny kobietom. Jest to zbyt krępujące - stwierdził w wywiadzie dla agencji prasowej AP, Husam al – Mutayim, szef sklepu z bielizną w stolicy kraju, Rijad.

Trudno na razie stwierdzić jak duży wpływ będzie miał obecny bojkot. Jak do tej pory prawie 2 000 osób podpisało się pod petycją zamieszczoną przez protestujące kobiety na Facebooku.

Źródło: informacje agencji AP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.03.2009 17:02

Super, będą chodzić bez majtek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.