Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3906 miejsce

Arabia Saudyjska okiem Sułtany, czyli "Sekrety księżniczki"

Recenzja "Sekretów księżniczki", najnowszej książki Jean Sasson, opisującej życie współczesnych muzułmanek na Bliskim Wschodzie.

 / Fot. znak.pl Książka „Sekrety księżniczki” została napisana przez Jean Sasson, amerykańską dziennikarkę, która w latach 70. XX w. wyjechała do pracy w Arabii Saudyjskiej. Tam poznała pochodzącą z saudyjskiej rodziny królewskiej księżniczkę Sułtanę. Przyjaźń obu kobiet zaowocowała pięcioma powieściami o życiu w arabskiej rodzinie panującej Al Su’ud. Historie dotyczące monarchii są tłem dla nagłośnienia ważnych problemów społecznych arabskiego świata, zwłaszcza dotyczących wszelkich form dyskryminacji kobiet.

Główną bohaterką i narratorką „Sekretów księżniczki” jest Sułtana Al Su’ud, matka, babka, aktywistka społeczna. Sułtana żyje w wielkim luksusie, który dosyć szczegółowo opisuje i który traktuje jako coś oczywistego. Sposób, w jaki opowiada swoją historię jest charakterystyczny dla przykładnej muzułmanki – pokorny, spokojny i wyważony. Kobietę cechuje wielka akceptacja zasad swojej kultury i religii, nawet tych, jakie my, Europejczycy uznalibyśmy za ograniczające, zbyt patriarchalne. To uznanie zasad nie oznacza jednak tolerancji wobec krzywdy wyrządzanej kobietom. Sułtana omawia obszary najbardziej wymagające transformacji w swoim kraju, m.in. zlikwidowanie systemu opieki mężczyzn nad kobietami, zniesienie zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety, rozwiązanie saudyjskiej policji religijnej, nadanie kobietom praw wyborczych (ten postulat urzeczywistnił się w 2015 roku), uznanie prawa ludzi do wypowiadania własnych poglądów, zakazanie możliwości aresztowania i torturowania dzieci czy też wprowadzenie regulacji wiekowych w zakresie zawierania małżeństw. Społeczeństwo saudyjskie boryka się z niewyobrażalnymi dla nas problemami społecznymi, których rozwiązanie blokują konserwatywni obywatele. Walka z nimi zdaje się być niewiarygodnym wysiłkiem i pracą, której efekty bywają jedynie drobnymi sukcesami.

Sułtana opowiada kilka nieprawdopodobnie tragicznych historii skrzywdzonych kobiet, ale także mężczyzn torturowanych i więzionych za to, że chcą zmian w arabskim świecie. Trudno uwierzyć, że historie przypominające scenariusze wynaturzonych horrorów to prawdziwy los milionów kobiet i dzieci na całym Bliskim Wschodzie. Niestety, tych kilka ważnych przekazów ginie wśród rozbudowanych opisów życia egzaltowanej księżniczki, której problemy i styl życia są radykalnie odmienne od zwykłych arabskich kobiet. Kontrast między kobiecymi tragediami Saudyjek, Syryjek, Jemenek czy Pakistanek a standardem życia Sułtany nie eksponuje tego, co w książce jest najważniejsze – koszmaru, który jest elementem codzienności tych ludzi; zbytek arabskiej rodziny królewskiej jest irytujący, a ich troski oderwane od rzeczywistości. Niemniej jednak książka jest wartościowa, bo zwraca uwagę zachodniego świata na to, co dzieje się w tej części świata, na którą zwrócone są nasze oczy ze względu na napływ imigrantów.

 / Fot. a.t. Wydawnictwo Znak Literanova zorganizowało akcję, która ma pogłębić zainteresowanie problemami arabskich kobiet. Do każdego egzemplarza książki „Sekrety księżniczki” dołączony jest orientalny tatuaż – symbol solidarności z kobietami Bliskiego Wschodu. Wydawnictwo zachęca, by wykonywać tatuaż, sfotografować go razem z książką i zamieszczać na portalach społecznościowych z oznaczeniem #sekretyksiężniczki #sasson. Wraz z Wydawnictwem Znak Literanova zachęcam do udziału w akcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.