Facebook Google+ Twitter

Arabia Saudyjska zrezygnowała z członkostwa w organie ONZ

Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało Arabię Saudyjską jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Odmówiła jednak zasiadania w tym organie.

 / Fot. Patrick GrubanNa uzasadnienie swojej decyzji, w specjalnym oświadczeniu MSZ Arabii Saudyjskiej zaznaczono, że za odmową stoją "mechanizmy pracy i działania oraz podwójne standardy w Radzie Bezpieczeństwa, które uniemożliwiają odpowiednie wykonywanie jej odpowiedzialności za światowy pokój".

Oprócz Saudyjczyków wybrano również Czad, Chile, Litwa oraz Nigeria. Mają zastąpić kończące dwuletnią kadencję Azerbejdżan, Gwatemalę, Maroko, Pakistan i Togo. Gdyby nie odmowa, Arabia Saudyjska byłaby niestałym członkiem organu po raz pierwszy.

Decyzja Arabii zaskoczyła ekspertów. Sądzili, że będzie chciała wpłynąć na konflikt arabsko-izraelski i na rozwiązanie kryzysu Syrii. Arabia Saudyjska wspiera rebeliantów walczących z prezydentem Asadem.

Arabia Saudyjska zapowiedziała, że zgodzi się na zasiadanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, jeśli organ zostanie zreformowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.