Facebook Google+ Twitter

Arabska Wiosna Ludów

W Tunezji odbyła się rewolucja, w Egipcie, Jordanii i Algierii trwają zamieszki. Czy już można mówić o arabskiej Wiośnie Ludów?

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Egyptian_INTIFADA.png&filetimestamp=20110125192053 Plakat egipskich protestujących, styczeń 2011. / Fot. Carlos Latuff, udostępniony autorem jako własność publicznaRewolucyjny chaos z Tunezji i Egiptu zapanował w kolejnych państwach arabskich.
Tunezyjski rząd tymczasowy nie daje sobie rady z niekończącymi się protestami. W Egipcie z kolei lud wymaga natychmiastowej dymisji urzędującego od 1981 roku prezydenta Mubaraka. W zamieszkach ulicznych zginęło kilkanaście osób.

W Sanie, stolicy Jemenu, w czwartek odbyła się 16-tysięczna manifestacja pod hasłem "Spójrz na naród Tunezji. Jemen też może być silny". Protestujący domagają się dymisji prezydenta Saliha.

W Algierii bunt na razie dopiero dojrzewa. Specjaliści uważają, że w najbliższym czasie można spodziewać się tam wielkich zmian. Według ostrożnych prognoz niektórych ekspertów fala podobnych wydarzeń może wstrząsnąć całym Bliskim Wschodem. Skrajni muzułmanie chcą podważyć stabilną dotychczas władzę arabskich wojskowych dyktatorów.
"Jeżeli Egipt nie uspokoi swoich obywateli, zamieszki mogą przerodzić się w krwawą masakrę" - sugerują publicyści."Media przedstawiają sytuację jednostronnie. W rzeczywistości jest o wiele gorzej. W płonącym ognisku rewolucji giną niewinni ludzie. Chcą wolności, chcą praworządności, chcą normalnego życia. W kairskich zamieszkach uczestniczy nawet 40 tysięcy ludzi. Na ulice wyszli biedni i bogaci, kobiety i mężczyźni (...) Jesteśmy izolowani, bo władze zablokowali nawet dostęp do serwisów społecznościowych (z niepotwierdzonych źródeł rewolucja rozpoczęła się stworzeniem grupy na facebooku, gdzie moderatorzy zachęcali użytkowników do protestów - przyp. autora). Boję się wyjść nawet do sklepu" - powiedziała dla "Komsomolskiej Prawdy" rosyjska studentka, przebywająca w Kairze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Jedno jest tylko pewne! Nie pozwolimy "na Ziemi Świętej" bezcześcić Krzyża"! Tak jak przed Belwederem! Dalej? To już reakcja łańcuchowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wniosek? Ucieczka amerykańskiego kapitału i kurczenie się strefy wpływów a wtedy będzie można dolarem p........... się. A w takim przypadku to już nie zabawa! I w tak ważnym momencie światowych zawirowań mamy dyletanckich polityków! Konsekwencję będą takie, że zachowają się jak "strusie". A efekty zobaczymy "po szkodzie", tak jak to zwykle bywało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze jedno. Jakiś cudowny zbieg okoliczności przebywania w tym regionie zwiększonej rosyjskiej agentury?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem dopisać: "zaopatrzone w truskawki i ziemniaki'.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku Jaworski, z tą tamą asuańską jest trochę inaczej. Egipt nawadnia ogromne połacie terytoriów. Plony są zbierane cztery razy do roku a nie jak w Polsce raz do roku! Państwa Europy Zachodniej są w okresie Świąt Bożego Narodzenia zaopatrzone w 100% z Egiptu! Jadł Pan kiedyś truskawkę z Egiptu, albo inne owoce?! Tylko nie ze sklepu a bezpośrednio?!
Natomiast pana wypowiedź: "Więcej wody z jej zbiornika paruje niż dopływa.", ma inną przyczynę. Otóż sąsiednie państwa nad górną częścią Nilu zorientowało się jak można wykorzystać drogocenną wodę i zagospodarowywać pustynie! Wszystkie państwa chcą teraz czerpać wodę z Nilu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lech Marek Jaworski - bzdury Pan wypisuje, dzięki - jak Pan to nazywa - "ciemnym siłom" i "diabelskim konspiracjom" Pan dziś nie jest chłopem pańszczyźnianym, umie Pan czytać, może Pan podróżować, ubierać się dowolnie (w Polsce akurat nie), publicznie głosić swoje poglądy (w Polsce akurat nie wszystkie), Pana żona nie została zgwałcona w noc poślubną a Pana dzieci nie należą do władcy wioski. Krwawe powstania i rewolucje ewoluują cywilizację, to one obaliły feudalizm, pańszczyznę, dzięki nim jest wolność osobista i wolność poglądów, dzięki nim jest powszechny dostęp do wiedzy, itd. Zawdzięcza to Pan m.in. rewolucji we Francji i Rosji, które Pan piętnuje. Gamal Abdel Neser jest powszechnie uważany za wielkiego, rozsądnego i doskonałego przywódcę w świecie arabskim, jest wzorem dla wielu swoich następców, bohaterem Arabów, który ma na koncie wiele konkretnych zasług politycznych. Nie spotkałem ani jednego Araba który byłby negatywnie nastawiony do tej postaci. Pan zaś zdaje się naczytał się jedynie zachodniej propagandy na jego temat, stąd zresztą wypacza Pan jego nazwisko tak jak się to robi w publikacjach anglojęzycznych (pisze Pan "Nasser" a takie błędne nazewnictwo występuje jedynie w Izraelu, USA i Wielkiej Brytanii - prezydent zaś nazywał się Neser co oznacza Orzeł/Orłowski). Co do Somali zaś, to w kraju tym jest chaos i mordy, nie z powodu działań ZSRR czy tubylców ale USA, gdyż kraj ten był względnie stabilny do zniszczenia go przez USA (do 1960 roku ziemie były okupowane przez imperialistów zachodnich - Wielką Brytanię, Francję, Włochy, w 1977 roku USA uzyskało wpływy w Somalii co doprowadziło do kryzysu gospodarczego w latach 80-tych, w 1991 roku do Somalii wprowadziło się wojsko USA, w 1993 roku siły USA rozpoczęły czystki i polowanie na żywych lub martwych przywódców somalijskich niechętnych USA, i tak kraj został zniszczony).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiosna Ludów, to fałszywe określenie dla zamachu stanu przygotowanego przez diabelską konspirację. Ciemne siły miały zawsze te same elementy w repertuarze:
1. Bunt chłopski
2. Zamordowanie króla
3. Rzeź setek tysięcy (a nawet milinów) ludzi dla zastraszenia ocalałych
4. Okrutną tyranię "nowej władzy"
Stało się to za Cromwella w Anglii (przy pomocy Komeniusza z Polski), w czasie rewolucji zwanej niesłusznie Francuską, (bo to Anglicy ją wywołali), oraz w Rewolucji Bolszewickiej, wywołanej przez Niemcy i amerykańskich bankierów.
Sowieci doprowadzili do zamachu stanu w Egipcie przeciw królowi Farukowi, który tak jak Cesarz Heile Selasie w Etipii, wcale nie był taki zły. Półkownik Nasser mianował się Prezydentem, zlikwidował egipskie firmy, które istniały 2000 lat i pozwolił Ruskim zbudować tamę assuańską, która jest ósmą plagą egipską. Więcej wody z jej zbiornika paruje niż dopływa. Elektrownia prawie nie działa, a żyzna niegdyś delta Nilu jest zasolona i nie pozwala zbierać pszenicy dwa razy do roku.
Nasser, jak się zorientował co się dzieje, to prześladował swoich własnych komunistów, a Sowietom kazał się wynieść w ciągu 24 godzin.
Co się później stało to widzimy jak fundamentaliści (terroryści) muzułmańscy obalają skorumpowany rząd wojskowych, aby zastąpić go podobnymi do Talibów. Teraz już nic się nie da zrobić.
W takiej Somalii, jeszcze jednym "sukcesie" Rewolucji Sowieckiej jest więcej kałaszików z Radomia niż ludzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja odnoszę wrażenie, że taką sytuację wykorzystają w 100% Talibowie, co oznacza zjednoczenie świata arabskiego pod hasłem walki z niewiernymi. A właściwie potęgująca nienawiść do państwa Israel spowoduje atak na "korzenie", czyli w tych co wierzą w Zbawiciela(Żyda). U ludzi kierujących się emocjami nie jest trudno taki tok rozumowania narzucić. To z kolei prowadzi do największej wojny w dziejach ludzkości, pomiędzy największymi religiami świata, najbardziej wyniszczającymi i najbardziej okrutnymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnoszę wrażenie że zdecydowana większość z Państwa nie rozumie co się dzieje, toteż pozwalam sobie wkleić link z dokonaną przeze mnie analizą sytuacji - http://mentat.blog4u.pl/komentarze-554499-analiza-aktualnych-wystapien-spolecznych-w-krajach-arabskich.html (nie próbowałem tego tekstu opublikować na portalu W24, gdyż występuje tutaj typowa zachodnia cenzura).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko w Afryce północnej, proszę zobaczyć co dzieje się ciągle na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wciąż nie daje sie obalić prezydenta Gbagbo i sytuacja jest napięta

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.