Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28819 miejsce

Arabska Wiosna Ludów. Czas na Libię

Od wtorku z dalekiej Libii dochodzą pogłoski o protestach. Jednak o upadku reżimu Al-Kadaffiego nie można jeszcze mówić.

Protesty w Kairze w czasie Arabskiej Wiosny Ludów / Fot. Mona,CC 2.0,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:2011_Egypt_protests_-_graffiti_on_military_vehicle.jpg&filetimestamp=20110131013311Od wczoraj w Libii jest niespokojnie. W nocy z wtorku na środę, w mieście Bengazi na północy kraju, doszło do antyrządowych protestów - poinformowali świadkowie. Tę informację potwierdził również serwis internetowy BBC.

Protesty wywołał areszt znanego libijskiego prawnika, otwarcie krytykującego władzę. Z niepotwierdzonych źródeł wiadomo, że prawnik został już wypuszczony. Konflikty jednak nie ustały. Z doniesień świadków manifestacja antyrządowa w Bengazi zgromadziła nawet 2 tys. osób. Po obrzuceniu kamieniami policji, temperaturę manifestacji podniosła odpowiedź policjantów, którzy przeciwko ludności zastosowali armatki wodne i łzawiący gaz. Według relacji świadków fala protestów nieustannie rośnie. Potwierdza to również strona libijskiej opozycji Libya Al-Youm, której redakcja znajduje się w Londynie. Analitycy z kolei ostrożnie sugerują, że Libia może być "kolejnym Egiptem".

Jak na razie władze państwa oficjalnie nie ustosunkowały się do zamieszek. Telewizja libijska natomiast pokazała zdjęcia kilkuset osób w Bengazi demonstrujących swoje poparcie dla rządu.

Narastające protesty libijskie są kolejną odsłoną Arabskiej Wiosny Ludów. Po zwycięstwie rewolucji w Tunezji i Egipcie w ostatnich dniach nie było spokojnie ani w Jemenie, ani w Bahrajnie, ani w Iranie. Zapaleni egipskim przykładem ludzie coraz radykalniej wyrażają swoje niezadowolenie z powodu bezrobocia, rosnących kosztów utrzymania, korupcji i autorytarnych rządów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jan
  • Jan
  • 26.02.2011 14:08

Wszystko zależy od tego czy armia będzie z ludem po tej samej stronie barykady.Jak widać ludziom raz jeszcze odmówiono prawa do sprzeciwu dlaczego ? Ale ziarno zostało zasiane. Czas tych reżimów jest przesądzony

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Stefan Kap

Wydarzenia zweryfikowały twoje przypuszczenia. I okazały się one błędne ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan
  • Jan
  • 23.02.2011 18:18

Dni Kadafiego są policzone założę się że skończy jak Ceausescu szafot już czeka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
janusz
  • janusz
  • 23.02.2011 16:50

bandyci izłodzieje ci najwięksi wasz czas się kończy ,nowa wiosna ludów zmiecie te śmiecie

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Kap
  • @Kap
  • 17.02.2011 11:15

Al-Kadaffi jako "twórca"międzynarodowego terroryzmu może spać spokojnie.Niech się boją ci,którzy nie nabijają kont bankowych amerykańskiej kaście"panów świata"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 16.02.2011 20:31

Bez przesady. Kadafiemu nic nie grozi. On nie jest prozachodni w takim stopniu jak tamci a poza tym prowadzi inna politykę społeczno - gospodarczą. Oczywiście Zachód na to liczy ale się przeliczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

śmignąłbym tam jako reporter choćby jutro ... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.