Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11389 miejsce

Arabska Wiosna Ludów rozpoczęła się od masakry pogrążonych w modlitwie chrześcijan?

"Rewolucja w Egipcie rozpoczęła się 1 stycznia od terrorystycznego ataku na chrześcijan modlących się w aleksandryjskiej katedrze." Czy przebudzenie świata arabskiego może prowadzić do konfliktu Europy ze światem islamu? Wywiad z polskim politologiem Józefem Szaniawskim.

 / Fot. The Israel Project public domainUwaga świata skoncentrowana jest na wydarzeniach, mających miejsce w świecie islamu. Rewolucje w Tunezji, Egipcie czy Libii zostały okrzyknięte arabską wiosną ludów. Prezydent Egiptu Hosni Mubarak został obalony przy wiwacie rozentuzjazmowanego tłumu krzyczącego wolnościowe hasła. Od czego jednak rozpoczęła się ta rewolucja?
Mało kto zwrócił uwagę, ale rewolucja, która obaliła prezydenta Hosniego Mubaraka w Egipcie rozpoczęła się 1 stycznia w Aleksandrii, w drugim co do wielkości mieście Egiptu, od ataku terrorystycznego na koptyjską katedrę. W Katedrze Al-Qiddissine modlili się Koptowie, którzy są chrześcijanami od czasów apostolskich - to są ich potomkowie. W Egipcie zostało ich tylko 15 milionów. Ludność ta jest prześladowana i mordowana, a rewolucja zaczęła się od tego, że doszło do ataku terrorystycznego w czasie mszy, w wyniku którego zginęło trzydzieści parę osób, a około 150 zostało rannych.

Komu mogło najbardziej zależeć na rewolucji w Egipcie? Czy był to spontaniczny zryw ludności, czy może ktoś za tym stoi?
Egipskie Bractwo Muzułmańskie powiązane z terrorystami Al-Kaidy od wielu lat próbowało obalić reżim prezydenta Mubaraka. Ten reżim jest jak wiadomo niedemokratyczny, ale innych niestety nie ma i nigdy nie było w krajach arabskich. Warto jednak zaznaczyć, że Mubarak był najbardziej prozachodnim politykiem w świecie arabskim. Egipt odgrywa ogromną rolę geopolityczną ze względu na swoje położenie na styku Afryki i Azji. Populacja Egiptu to ponad 80 milionów ludności. Egipt to także potencjał militarny i ekonomiczny.

Czy islamscy ekstremiści będą rządzić w Libii?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

R_G_M
  • R_G_M
  • 19.03.2011 11:29

Aż strach komentować głupotę świata zachodniego.
Przez własną głupotę gotujemy sobie zagładę :( Jedyna nadzieja w chińczykach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.