Facebook Google+ Twitter

Archeolodzy odkryli w Chile obóz Robinsona Crusoe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-01 18:12

Archeolodzy znaleźli pozostałości po obozowisku osiemiastowiecznego żeglarza, który prawdopodobnie był pierwowzorem postaci Robinsona Crusoe. Odkrycia dokonano na niewielkiej wyspie na Pacyfiku w pobliżu zachodniego wybrzeża Chile.

Trzysta lat temu wyspa nosiła nazwę Aguas Buenas, z czasem zaczęto ją nazywać Wyspą Robinsona Crusoe. Zapisy historyczne wskazują, że to właśnie z niej w 1709 roku uratowano szkockiego żeglarza Alexandra Selkirka. Został on wysadzony na bezludnej wyspie przez kapitana statku, który chciał go w ten sposób ukarać.

Na podstawie najnowszych badań archeolodzy stwierdzili, że podczas czteroletniego pobytu na wyspie Selkirk zbudował dwa obozowiska, a także punkt obserwacyjny, z którego wypatrywał nadpływających okrętów. Na miejscu znaleziono także cyrkiel, który mógł należeć do szkockiego rozbitka.

Zdaniem naukowców nowe odkrycia potwierdzają, że historia Alexandra Selkirka była prawdziwa, i że na podstawie jego przygód Daniel Defoe stworzył fikcyjną postać Robinsona Crusoe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niezłe!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.