Facebook Google+ Twitter

Archeolodzy z Chodlika zbierają pieniądze na badania wczesnośredniowiecznego cmentarzyska. Ty też możesz pomóc

Chodlik na Lubelszczyźnie to miejsce niezwykłe. W niewielkiej miejscowości nieopodal Kazimierza Dolnego prowadzone są badania archeologiczne na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku z okresu plemiennego. W internecie prowadzona jest zbiórka pieniędzy na dalsze prace.

 / Fot. Misja Archeologiczna ChodlikW serwisie PolakPotrafi.pl prowadzona jest zbiórka pieniędzy na kontynuowanie prac archelogicznych w Chodliku. "Dziś Chodlik to niewielka, ukryta w lasach wioska, w okresie wczesnego średniowiecza mieściło się tu jedno z największych i najbardziej zagadkowych centrów osadniczych w Polsce!" - czytamy.

W Chodliku prowadzone są wykopaliska na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku. "Odkryliśmy tu pochówki ludzi i zwierząt, w tym koni - majestatyczne kurhany oraz ciałopalne groby płaskie. W miejscu tym natknęliśmy się również na relikty znacznie starszego osadnictwa z okresu neolitu i epoki brązu" - piszą przedstawiciele Misji Archeologicznej w Chodliku.

Pieniądze zbierane będą do 25 listopada. Projekt składa się z czterech celów. Pierwszym z nich jest opracowanie i oddanie do konserwacji dotychczasowych znalezisk. Przeprowadzone zostaną analizy antropologiczne i archezoologiczne znalezionych szczątków. Zabytki zostaną przekazane do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Drugim celem jest zabezpieczenie stanowisk archeologicznych położonych na wydmach między Chodlikiem, Trzcińcem i Kosiorowem. Trzeci cel to dalsze badania wczesnośredniowiecznego kurhanu. Cel czwarty to edukacja. Pomysłodawcy projektu chcą przeprowadzić zajęcia z lokalną młodzieżą.

W Krakowie przejdzie marsz w obronie zwierząt. Mieszkańcy chcą ukarania truciciela psów


Wiadomo, że powyższe cele zostaną osiągnięte, bo zebrano już wymagane 5 tys. złotych na ich przeprowadzenie. Aktualnie akcję wsparło 93 darczyńców, którzy wpłacili 8924 zł. Jeżeli projekt wsparty zostanie na kwotę 15 tys. złotych ekipa Misji Archeologicznej w Chodliku przeprowadzi również szczegółowe badania m.in. datowanie radiowęglowe C14, które pomoże uściślić chronologię znalezisk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Panie Kaminski,radzić może pan na plebanii-jak oczywiście pozwolą a mnie proszę zostawić w spokoju. !!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czarne chałaty i kapelusze. Radze bądź Pan cicho. Mo-sa-du zapuka nad ranem

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już mam się bać,że przyjdą do mnie o świcie-ruszyłem niewygodny temat pazerności czarnych.Gdzie tu jakieś-kłamstwo oświęcimskie ?????Państwo ma gdzieś jakieś badania i daje kasę nie tym co potrzeba ale aby zatkać nienasyconą gębę czarnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PO nieustannie niszczy wszystko co dotyczy państwa Polskiego, naszej historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzyb wiesz Pan to to " Kłamstwo Oświęcimskie" ? Za takie wypowiedzi jak Pana trafia się do więzienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Państwo Polskie ma gdzieś jakieś badania ale zwiększyło fundusz kościelny-czarni sukienkowi mają większe potrzeby,kto maczał paluchy w tym przekręcie.?????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Państwo polskie zeszło na psy skoro nie stać go na badania naukowe . Sumy są zawrotne 5-15 tys złotych , na rozpoczęcie prac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.