Facebook Google+ Twitter

Archidiecezja nie musi płacić podatku od 115 mln zł darowizny

Spór o podatek między Izbą Skarbową i Archidiecezją w Poznaniu trafił do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodziło o wysokiej wartości darowiznę. Izba uważała, że podatek od niej należy się, sąd uznał wprost przeciwnie.

 / Fot. CC, Autor: Łukasz PoznańToczony spór między Izbą Skarbową w Poznaniu i Archidiecezją Poznańską został zakończony szczęśliwie dla tej drugiej strony. Chodzi o podatek od darowizny działki wartej 115 mln złotych. Archidiecezja nie musi płacić podatku od otrzymanej działki - orzekł ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny. Darowizna – jak było wiadomo od początku - ma być przekazana na cele kultu religijnego, toteż jest ona zwolniona z podatku - uznał NSA.

Darowizna w postaci zabudowanej działki, została przekazana Archidiecezji w Poznaniu, przez jedną z parafii. Działka nie stała odłogiem - była wynajmowana i dzierżawiona indywidualnym mieszkańcom a także przedsiębiorcom. Korzystało z niej łącznie 250 osób. Archidiecezja widziała w niej szczytne cele.

Planowała utworzyć odrębny podmiot, najchętniej gospodarczy, który mógłby zarządzać całą tą nieruchomością, a dochód z działki miałby być przekazany na cele "kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych i inwestycje sakralne".

Archidiecezja Poznańska toczyła twardy spór prawny z Izbą Skarbową w Poznaniu o to, czy od tej darowizny w postaci działki, będzie musiała zapłacić podatek dochodowy. Według Izby Skarbowej – tak, zdaniem sądu – nie. Wystarczy deklaracja strony kościelnej, że dochód z darowanej działki, będzie przekazany na cele kultu religijnego – orzekł sąd.

Izba Skarbowa w Poznaniu od początku sprawy była zdania, że Archidiecezja "musi zapłacić podatek". Bo, jak uzasadniała, skoro najpierw zamierza przekazać działkę podmiotowi, który będzie nią zarządzał to "takie przekazanie nie ma nic wspólnego z celami kultu religijnego". W świetle prawa, wygląda to tak samo, jak "nie ma nic wspólnego z kultem religijnym, wynajmowanie działki na cele mieszkaniowe i pod działalność gospodarczą" - stwierdziła Izba Skarbowa.

Archidiecezja nie dając za wygraną, zaskarżyła tę interpretację Izby Skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, a Sąd Administracyjny przyznał jej rację. Uznał też, że skoro Archidiecezja składa deklarację, iż cały dochód z działki będzie przeznaczała na cele kultu religijnego, to taka deklaracja zupełnie wystarczy. Ustawa przecież nie wskazuje, w jakim terminie dochód z działki ma być rzeczywiście wydany na taki cel - dodał w uzasadnieniu orzeczenia poznański sąd.

Całkiem podobnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił skargę kasacyjną Izby Skarbowej w Poznaniu. NSA, uzasadniając wyrok, wyjaśnił, że "cel kultu religijnego może być realizowany w dowolny sposób, nawet poprzez prowadzenie działalności gospodarczej". Najważniejsze jest - powiedziała sędzia prowadząca, aby dochód z działalności został ostatecznie przeznaczony i wydany, właśnie na ten cel.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.