Facebook Google+ Twitter

Architektura starożytnego Rzymu

Rzymianie byli mistrzami architektury - czego świadectwem są monumentalne budowle, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

Sceptycy twierdzą, że Rzymianie niewiele osiągnęli w takich dziedzinach jak: muzyka, teatr lub wspomniana architektura. Często mówi się o powieleniu pewnych wzorców od Etrusków oraz Greków. Musimy się zgodzić, że Rzymianie czerpali wiedzę od wymienionych cywilizacji - jednak robili to umiejętnie, a poprzez proces udoskonalania, doszli do perfekcji.

W moim artykule chciałbym położyć nacisk na budowle monumentalne typu: amfiteatry i cyrki. Nie ma nic piękniejszego, jak podziwianie ludzkiej pracy - przecież Rzymianie nie posiadali koparek, wywrotek i innego specjalistycznego sprzętu. Pamiętajmy, że każdy obiekt musiał być postawiony zgodnie z normami budowlanymi - chociaż zdarzały się tragiczne w skutkach wyjątki...

Amfiteatry

Współcześnie słowo "amfiteatr" kojarzy się nam z wielkimi festiwalami muzycznymi na wolnym powietrzu. W starożytności amfiteatr był miejscem, gdzie człowiek walczył z drugim człowiekiem lub zwierzęciem o życie. To właśnie tutaj odbywały się walki gladiatorów. Historia nie wie dokładnie kiedy i gdzie narodziły się zmagania gladiatorów, czasami wspomina się o Etrurii lub Kampanii. Zanim powstały pierwsze amfiteatry, walki odbywały się na forach lub placach miejskich. Największy amfiteatr powstał w Rzymie - jest to słynne Koloseum (amfiteatr Flawiuszów). Mieścił on według szacunków od 45 tysięcy do nawet 87 tysięcy widzów! W razie pożaru obiektu, publiczność mogła ewakuować się w przeciągu 5 minut!

Budowlą zbliżoną konstrukcyjnie do amfiteatru były naumachie, na których organizowano widowiska przedstawiające bitwy morskie. Naumachie posiadały trybuny na planie elipsy lub koła - tak samo jak amfiteatr z tą różnicą, że wypełniano je wodą. Sztuczne bitwy morskie przyciągały tysiące widzów. Sama organizacja inscenizacji pochłaniała ogromne koszty. Widowisko to było popularne także w wiekach późniejszych: XVII, XVIII i XIX wieku - najbardziej znane odbyło się w Rzymie w 1807 roku na cześć Napoleona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Doskonały i zwięzły artykuł !

Dla poznania źródeł wiedzy, pisma, budownictwa, polecam –

Arkaim – Arkajama
http://bialczynski.wordpress.com/slowianie-w-dziejach-mitologia-slowian-i-wiara-przyrody/czworksiag-wielki-wiary-przyrody/tom-iv-ksiega-wiedy/krainy-krolestwa-sis/arkajama-swiety-obwar-slowian-w-gorach-panow/
YouTube – VEDAS & HUMAN DNA VI – ARKAIM: THE CRADLE OF ARYAN CIVILIZATION – 1 of 6
http://www.youtube.com/watch?v=n8O5Vqhblzo&feature=related
SŁOWIAŃSTWO:

http://bialczynski.wordpress.com/

Rosyjskie odczytanie pisma etruskiego przez prof. W. Czudinowa na bazie najbardziej antycznego alfabetu Słowian - Aryans

http://bialczynski.wordpress.com/krolestwo-sis-i-jego-cuda/ludy-albo-plemiona-krolestwa-sis/feed/

Czeski - Etruski a sprawa Lachska ~ Słowiańska
http://www.historiakurgany.republika.pl/apo_plik/slow.htm
Historia szczepów tworzących typ czeski jest bardzo ciekawa. Najbardziej na zachód zawędrowała ich część znnana jako Etruskowie – Lidowie – Chytruski, która osiadła w płn. Itali 1.5 tys. lat BC. Byli kulturowo na wysokim poziomie – od nich pochodzi np. alfabet łaciński – można więcej się dowiedzieć z Historii Chanel w TV. Ci co pozostali na Wschodzie stworzyli Imperium Partów – doskonałych konnych łuczników.
Wywodzimy imię Etrusków-Rasena (odmiana Rasnal), od naszych H'ytrusów-K'rasnali, zbieżność miedzy tymi wyrazami jest wyraźna.
. Etruskowie zamieszkiwali na obszarze Czech dorzecza górnej Łaby i Odry więc dzisiejsi kontynuatorzy zasiedlenia tych terenów, Czesi, Polacy, Niemcy, Anglicy (historycznie do 5 wieku nad dolną Łabą) powinni posiadać najwięcej zbieżności leksykalnych (izoglos) z językiem Etruskim, jak i też Łacina współzamieszkująca przecież razem z Etruskami Italię. Trzeba oczywiście uwzględnić trzy tysiące lat różnicy w ewolucji tych języków od wywędrowania Lidów-Etrusków-Rasnali-Rasena do Itali. Sam język Etruski oczywiście co do struktury słowotwórczej najbliższy czeszczyźnie i polszczyźnie w jej zachodniej formie. ]
Niestety naukowcy zachodni z tymi innymi korzeniami rodowymi niż Słowiańskie zaprzeczali tym powyższym dowodom, bo jakżeby się przyznać, że wiedza którą Zachód posiada jest wiedzą Słowian – Arya, usilnie odrzucaną i pomijaną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująco napisane i temat również bardzo ciekawy. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.