Facebook Google+ Twitter

Archiwa brytyjskie odsłonią tajemnicę Sikorskiego

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-05 09:37

Prokuratorzy IPN od dziś będą szukać w brytyjskich archiwach dowodów i poszlak na to, że gen. Władysław Sikorski zginął w zamachu.

Największe nadzieje śledczy wiążą z kwerendą akt w Archiwum Narodowym (The National Archives), gdzie znajduje się 316 odtajnionych dokumentów w sprawie śledztwa, jakie w 1943 r. po gibraltarskiej katastrofie prowadzili Brytyjczycy.

Akta w NA przez tydzień ma studiować prokurator Piotr Nalepa oraz ekspertka z archiwum IPN w Katowicach. Ich głównym celem jest ściągnięcie do Polski wszystkich dokumentów związanych z zamachem na Sikorskiego. Dlatego zamówią uwierzytelnione kopie dokumentów.

Podczas przeglądania akt będą szukać także wskazówek, które mogą prowadzić do dowodów znajdujących się w innych archiwach. Śledczy IPN z pewnością nie będą mieli dostępu do akt brytyjskiego wywiadu cywilnego MI6, które są tajne po wsze czasy.

- To utajnienie nie ma znaczenia, bo śledztwo w sprawie katastrofy samolotu Sikorskiego było w kompetencji władz wojskowych - mówi prof. Jacek Tebinka, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, przeciwnik teorii spiskowych dotyczących śmierci generała.

- Akta brytyjskie dotyczące II wojny światowej zostały odtajnione na początku 1972 r. Mają podstawowe znaczenie, bo są kompletne i nie pozostawiają wątpliwości, że Sikorski zginął w wypadku lotniczym - dodaje.

Podobnego zdania są brytyjscy historycy, którzy odrzucają wersję, według której generał został zamordowany. Także nieoficjalne wyniki ekshumacji, do których dotarła "Polska", nie dostarczają żadnego dowodu na to, że Naczelny Wódz zginął w zamachu.

Cały artykuł możesz przeczytać na stronach Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.