Facebook Google+ Twitter

Archiwa Cię zaskoczą

Do końca października potrwa jeszcze wystawa "Co kryją archiwa? Dwa oblicza archiwów. Curiosa w zbiorach archiwów państwowych."

Robotnik czyszczący beczkę. / Fot. Materiały organizatora.Wystawa pokazuje, że archiwa wcale nie muszą być nudne, tak jak znacznej większości z nas się wydaje. Czasami bywają wręcz zabawne. I tak możemy obejrzeć: karykatury marszałka Piłsudskiego, torbę na upominki z napisem "Pierwsza gwiazdka milicjantowi polskiemu" z 1945 roku.

Poza tym możemy zobaczyć: fotografię bruderszaftu Gomułki z Cyrankiewiczem w obecności Stalina, godło PRL wykonane z wikliny i drewna, konstytucję PRL z 1952 roku wyhaftowaną dla Bolesława Bieruta przez polskie kolejarki z okazji Święta Kobiet, sztandary PZPR oraz "podręcznik" do matematyki z 1793 roku!

Są również eksponaty przerażające. Cennik za usługi kata w Koszalinie lub chociażby 12 przykazań Hitlera, z których można się dowiedzieć, że siódme przykazanie mówi: "wchodź Polakowi w drogę".

Miłośnicy historii znajdą na wystawie coś dla siebie. Będą mogli podziwiać zapalniczkę gen. Andersa lub przeczytać "pozew przed sąd Generalnej Konfederacji Obojga Narodów z oskarżenia instygatora tejże Konfederacji z 20 IV 1773 r., dla Tadeusza Rejtana, posła nowogródzkiego, o niegodne zachowanie się podczas sejmu."

- Wystawa mnie zadziwiła, nie spodziewałem się tylu ciekawych eksponatów. Byłem przygotowany na nudną wycieczkę po archiwach, a tu zaskoczenie - powiedział nam zwiedzający Paweł Kuźmicki.

Wystawę można oglądać w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych przy ul. Rakowieckiej 2D w Warszawie. Wyraźnym mankamentem jest czas jej otwarcia. "Co kryją archiwa?" można zwiedzać jedynie od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16. Warto jednak zaznaczyć, że wstęp jest bezpłatny.

Projekt ten dofinansowywany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego może zaskakiwać. Pokazuje przede wszystkim, że archiwa mogą być ciekawe, że to nie tylko tony teczek poukładanych równo na półkach.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.