Facebook Google+ Twitter

Archiwum Akt Nowych otrzymało Z USA dokumenty żołnierzy AK

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-10 15:38

Żołnierze AK, którzy po wojnie wyemigrowali i nie wrócili do Polski przekazali materiały dotyczące Powstania Warszawskiego, akta Komisji Weryfikacyjnej AK we Francji, a także dokumenty biograficzne żołnierzy AK, korespondencje najwyższych dowódców AK i Wojska Polskiego oraz wspomnienia i publikacje wydawane w różnych miejscach.

Według Mariusza Olczaka z Archiwum Akt Nowych, najcenniejsze wśród przekazanych dokumentów są biogramy powstańców zmarłych za granicą. Te biogramy - podkreślał historyk - pozwolą uzupełnić listę powstańców.

Tadeusz Gubała pseudonim "Tabaka", obecnie wiceprezes Związku Żołnierzy AK w Stanach Zjednoczonych, przekazał między innymi dokumenty związane z ostatnim dowódcą walk o Stare Miasto - pułkownikiem Stanisławem Rogiem. Wśród dokumentów jest blisko 15-stronicowy opis walk o Starówkę, który uzupełni wiedzą o walkach o tę część miasta.

Mieszkający w Nowym Jorku Mieczysław Madejski, który podczas Powstania walczył w zgrupowaniu "Radosław" powiedział, że Archiwum przekazano też dokumenty ukazujące życie i działalność żołnierzy AK na emigracji. Mieczysław Madejski podkreślił, że ten zbiór ma szczególne znaczenie dla historyków, ponieważ nigdy dotąd nie był publikowany.

Wśród przekazanych dokumentów są też liczne fotografie i dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego. Archiwum Akt Nowych pozyskało wcześniej między innymi archiwum Kierownika Walki Cywilnej i Delegata Rządu RP na Kraj Stefana Korbońskiego z Waszyngtonu i archiwum dowódcy batalionu "Zośka". Archiwum stara się też zdobyć zbiory żołnierzy AK z Australii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.