Facebook Google+ Twitter

Arcybiskup Józef Michalik pozostał przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Biskupi zebrani w Warszawie na 347. zebraniu plenarnym wybrali przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Został nim ponownie arcybiskup Józef Michalik.

Abp Józef Michalik został ponownie przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski na kadencję 2009-2014. / Fot. PAP/Paweł KulaJak podaje strona Archidecezji Przemyskiej Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 w Zambrowie. 17 kwietnia 1993 mianowany został przez Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą przemyskim. Od 2004 roku pełni funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Głosowanie było tajne i demokratyczne. Wśród kandydatów na nowego przewodniczącego wymieniani byli arcybiskupi Leszek Sławoj Głódź i Kazimierz Nycz a także kardynał Stanisław Dziwisz. W sumie kandydowało aż 14 biskupów, a do drugiej rundy głosowania przeszło sześciu.

Ponowny wybór Michalika był, według komentatorów, możliwy ze względu na niechęć biskupów do radykalnych zmian. Nieoczekiwane pojawienie się pretendentów na stanowisko przewodniczącego wzmocniło jego pozycję, był on bowiem jedynym przewidywalnym kandydatem.

Katolicki publicysta Szymon Hołownia, komentując w TVN24 wybory szefa KEP przewiduje, że znaczącą zmianę może przynieść dopiero następna kadencja, na którą nie będzie mógł być wybrany arcybiskup Michalik. Kadencja przewodniczącego trwa 5 lat i zakończy się w marcu 2014 roku.

Zwołuje on wszystkie zebrania plenarne episkopatu i przewodniczy im. Pełni również funkcję reprezentanta KEP na zewnątrz. Dodajmy, że w tym roku prymasem Polski przestanie być kardynał Józef Glemp, który był liderem polskiego Kościoła. Godność prymasa powróci do arcybiskupa gnieźnieńskiego i będzie jedynie tytułem honorowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Reguła konsekwencji w organizacji przestępczej jest typowym zjawiskiem, z powodu budowania autorytetu na niereformowalności (stałości, konsekwencji). Religia jak nauka, rozwija się pogrzeb po pogrzebie. Jezus zmarł, jego idee STWORZYLI ewangeliści, 300 lat później cesarz Konstantyn (wyznawca Mitry) wybrał księgi mające wejść w skład Biblii, resztę odrzucając jako apokryfy. A potem z każdym soborem tworzono nowe zasady i dogmaty. I tak Kościół reformował się pogrzeb za pogrzebem. Nie dziwi to, gdyż sceptycyzm, racjonalizm i opieranie się na dowodach zawsze było sprzeczne z chrześcijańską doktryną (błogosławieni co wierzą naiwnie jak dzieci, co nie domagają się dowodów, a racjonaliści wyklęci - jak "niewierny" Tomasz). Na tej doktrynie zbudowano finansowe imperium (w Ameryce Południowej złote kościoły stoją pośród tekturowych chat biedoty).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.