Facebook Google+ Twitter

Arcybiskup nie martwi się o utratę pozycji kościoła

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-20 07:26

W Wielkiej Brytanii rozgorzała debata wśród wiernych i duchownych Kościoła Anglikańskiego na temat jego przyszłości jako kościoła państwowego. Wywołał ją w tym tygodniu sam przywódca Anglikanów, arcybiskup Canterbury Rowan Williams.

Arcybiskup Rowan Williams powiedział lewicowemu tygodnikowi "New Statesman", że specjalnie by się nie zmartwił, gdyby Kościół Anglii utracił pozycję instytucji i wyznania państwowego. Oznaczałoby to utratę przez anglikańskich biskupów przywileju zasiadania w Izbie Lordów, ale też obowiązku utrzymywania księży we wszystkich parafiach w całej Anglii, nawet tam, gdzie prawie nikt nie chodzi do kościoła.

Arcbiskup Williams zastrzegł jednak, że nie zgodziłby się nigdy na zepchnięcie przez państwo religii do sfery prywatności, gdyż kościół ma do spełnienia ważną rolę w życiu publicznym. Arcybiskup dodał, że sam wzrastał w Kościele Walii, który od prawie 90 lat nie ma statusu religii państwowej, a mimo to radzi sobie całkiem nieźle.

Anglia i Szkocja są wśród ostatnich krajów w Europie, gdzie nadal funkcjonują kościoły państwowe. Inne to Dania, Norwegia i Islandia oraz Grecja, Macedonia, Malta, Monako, Lichtenstein - i Watykan. Niedawno, w 2000 roku, swoją oficjalną pozycję utracił luterański Kościół Szwecji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I słusznie nie ma się czym martwić. W Europie będzie mniej bizantynizmu i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.