Facebook Google+ Twitter

Arcybiskup Wesołowski oskarżony o pedofilię i wyrzucony ze stanu duchownego

Watykan podjął decyzję o "karnym wydaleniu ze stanu duchownego" byłego nuncjusza w Republice Dominikańskiej abp. Józefa Wesołowskiego. Duchowny oskarżony jest o czyny pedofilskie wobec dzieci na Dominikanie.

 / Fot. PAP/ORLANDO BARRIADecyzję o wydaleniu Wesołowskiego ze stanu duchownego podjął Trybunał pierwszej instancji przy Kongregacji Nauki Wiary. Zgodnie z watykańskim prawem abp Wesołowski ma teraz dwa miesiące na złożenie odwołania - podaje tvn24.pl. Proces karny ma rozpocząć się tak szybko, jak tylko będzie to możliwe, czyli gdy wyrok się uprawomocni.

Wobec duchownego zastosowane zostaną "stosowne środki", jednak na tę chwilę nie wyjaśniono co dokładnie to oznacza. Podano jedynie, że do tej pory abp Wesołowski cieszył się względną swobodą "poruszania się". Teraz ma przebywać "pod precyzyjnym adresem" i czekać na dalsze postępowanie sądowe.

Oskarżenia o pedofilię wobec abp. Józefa Wesołowskiego pojawiły się w mediach na Dominikanie na przełomie sierpnia i września 2013 roku. Opublikowano wówczas film, na którym było pokazane, że duchowny często odwiedzał miejsca znane z prostytucji nieletnich. W materiale o kontakty cielesne z młodymi chłopcami oskarżyli nuncjusza ministranci. 5 września Wesołowski został wezwany do Watykanu, który od początku wykluczał możliwość ekstradycji arcybiskupa zarówno do Polski, jak i na Dominikanę.

Wyrzucenie ze stanu duchownego to najwyższa przewidziana w prawie kanonicznym kara, jaka może spotkać księdza oskarżonego o pedofilię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.