Facebook Google+ Twitter

Arcybiskup zawiesił dwóch księży podejrzewanych o pedofilię

W Kościele katolickim w Polsce coraz częściej słyszymy o potępieniu niecnych zachowań moralnych duchownych w kontaktach z nieletnimi. Ostatnio zrobiło się głośno o podejrzeniu, o czyny pedofilskie z udziałem księży, w Kurii Łódzkiej.

 / Fot. Wikimedia CommonsTym razem Kuria Łódzka nie chciała długo czekać. Bez zwłoki, arcybiskup profesor Marek Jędraszewski, postanowił o zawieszeniu dwóch księży swojej diecezji. Zarzuty stawiane pod adresem przynajmniej jednego duchownego, są nie tylko mocne, ale i bardzo poważne - ksiądz proboszcz Dariusz Mordaka jest bowiem podejrzewany o czyny pedofilskie.

Ksiądz dr Ireneusz Bochyński, rektor kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim, bohater doniesień medialnych z ostatnich kilku dni, który zasłynął publicznie kontrowersyjnym usprawiedliwieniem seksu z dziećmi 10-letnimi, odpowie za swoje słowa przed łódzką kurią. Także prokuratura wszczęła wobec niego z urzędu postępowanie wyjaśniające.

Zobacz zdjęcie - arcybiskup Marek Jędraszewski

Ksiądz Bochyński, w rozmowie z portalem ePiotrkow.pl. m.in. powiedział: "Ale mamy i dzieci 10-letnie, trochę starsze i znam przypadki, gdzie ich życie intymne potrzebowało wcześniejszego zaspokojenia. Same dzieci 'wchodziły' do łóżek dorosłych, chcąc być spełnionym. I to był wybór dziecka".

Słowa te spotkały się z falą krytyki mediów, publicystów i polityków. - To jest język i argumentacja pedofila, choć pada z ust kapłana - napisali w portalu Fronda.pl - Tadeusz Grzesik i Tomasz P. Terlikowski.

Arcybiskup profesor nauk teologicznych, Marek Jędraszewski, po ujawnieniu i nagłośnieniu kontrowersyjnych i bulwersujących wypowiedzi księdza Bochyńskiego, zawiesił go w pełnieniu posługi duszpasterskiej, pozbawiając jednocześnie stanowiska rektora kościoła akademickiego w Piotrkowie Trybunalskim. Kuria poinformowała o tym w specjalnym komunikacie. Podała też przy okazji kolejną, równie ważną i przykrą dla Kościoła, informację.

Zobacz zdjęcie - ksiądz Dariusz Mordaka

Ksiądz Dariusz Mordaka, proboszcz Parafii Najświętszej Marii Panny w Klukach (powiat bełchatowski), dekanat archidiecezji łódzkiej, podejrzewany jest o ciężki zarzut czynów pedofilskich. Sprawa jest w toku badań Metropolity Łódzkiego.

Jak poinformowała kuria: "Metropolita Łódzki zgodnie z Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi wstępnego dochodzenia kanonicznego, w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia", zawiesił w sprawowaniu urzędu proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach.

- Ksiądz Dariusz Mordaka został także pozbawiony misji kanonicznej do nauczania lekcji religii. Sprawę prowadzi Komisja powołana przez Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego - podała kuria w komunikacie specjalnym zamieszczonym na stronie internetowej, o czym czytamy w proboszcz-zawieszony.

Miesiąc temu kontrowersje wzbudziły nie tylko w Polsce, ale i poza granicami, słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abpa Józefa Michalika, który mówił na temat dzieci wykorzystywanych przez księży. - Wielu tych molestowań (dzieci przez księży - przyp. red. WP.pl) udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - mówił abp Józef Michalik. W kilka godzin później abp Józef Michalik przeprosił w mediach za swoje słowa.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.